Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Tatranská galéria Poprad
História TGVýstavy v Elektrárni TGZbierkový fondTvorivé dielneProjekty 2016

Napísali o nás - 2017

 

Veľhory vyrazili na túry po svete - SNN web

Riaditeľka Tatranskej galérie Dr. Anna Ondrušeková  o Odkrytých hodnotách. Tatranskú galériu v Poprade oceňuje odborná verejnosť za novátorské expozičné počiny v atraktívnom dobovom prostredí adaptovanej priemyselnej architektúry bývalej parnej Elektrárne. Dostáva sa tiež do čoraz širšieho povedomia  milovníkov umenia výstavnou dramaturgiou v súlade s najnovšími trendmi, príťažlivou realizáciou výstav, vedecko-výskumnými výstupmi, a tiež akvizičnou činnosťou, ktorá v uplynulých týždňoch významne doplnila jej fundus, rozšírila zbierky a zatraktívnila stálu expozíciu.  O galerijnej každodennosti i sviatočných dňoch sme hovorili s riaditeľkou TG Dr. Annou ONDRUŠEKOVOU.

Začiatkom roka ste pripravili výstavu Tatry v umení, ktorú prizdobili prívlastky unikátna. V čom bola a je jej jedinečnosť? Vari nie len v tom, že je ešte stále na turné...

Výnimočná a unikátna bola v tom, že sme na jej realizáciu oslovili takmer sedemdesiat inštitúcií zo štyroch krajín – Poľska, Čiech, Maďarska a Slovenska,  z toho šesťdesiatpäť sa zapojilo rôznym spôsobom. Projekt stále trvá, expozícia  je momentálne v Hradci nad Moravicí (ČR) v novo zrekonštruovaných priestoroch zámku. Doposiaľ ju videlo takmer 40 tisíc návštevníkov a poputuje ďalej; začiatkom budúceho roka ju predstavíme v priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave. Sú v nej najstaršie zobrazenia Tatier od 18.storočia až po súčasných autorov. Jej súčasťou je aj vydanie publikácií. Prvú pod názvom Tatry v umení zo zbierok Tatranskej galérie sme už verejnosti predstavili. Na druhej, obsiahlej stále pracujeme s kolegami s poľskej strany pracujeme, už teraz má vyše 500 strán a bude unikátnym reprezentatívnym vydaním k tejto téme vo štvorjazyčnej mutácii.

Tatranská galéria v súlade so a svojim štatútom sa špecializuje na umelecké diela s tatranskou tematikou, ktorých je v jej stálej expozícii i pod jej strechou okolo šesťsto. Málo sa však vie a hovorí o vašich ďalších „vysunutých“ expozíciách v tatranskej Vile Flóra a v Spišskej Starej Vsi. Ako sú koncipované tamojšie expozície?

Do Vily Flóra sme sa opätovne vrátili po jej rekonštrukcii a okrem menšej stálej expozícii v podkroví, pravdaže tiež venovanej Tatrám, tam robievame aktuálne výstavy, rôznym spôsobom súvisiace s horami, prírodou. Sme milo prekvapení, že návštevníci radi prídu ako na vernisáž, tak aj potom pozrieť si výstavy, je to vlastne jediný výstavný priestor v Tatrách. V slovenských veľhorách  sme zrealizovali aj Kalváriu na Peknú vyhliadku, ktorú tvoria objekty súčasných sochárov zo Slovenska a Poľska, momentálne ju rekonštruujeme. Sme radi, že sa táto lokalita stala obľúbeným miestom turistov a mnohí si ju cielene vyberajú ako cieľ svojich návštev či prechádzok tatranskou prírodou.

V Spišskej Starej Vsi máme pobočku – Galériu Ferdinanda Katonu so stálou expozíciou vyše  šesťdesiatich diel jedného zo zakladateľov krajinomaľby u nás a miestneho rodáka. Vymysleli sme zaujímavú kombináciu existencie tejto galérie. Hlavným donorom je Dr. Pavol Ovšonka, ktorý galériu vybudoval a dielami sme prispeli viacerí priaznivci umenia zo Spiša a Zamaguria. Podarilo sa nám dať dohromady zaujímavú zbierku tohto autora a vydať rozsiahlu monografiu, ale aj denníky tohto umelca úzko spolupracujúceho s Ladislavom Medňanským.

Po májovom uvedení stálej expozície Odkryté hodnoty, prežila Tatranská galéria v závere minulého týždňa (20. októbra), ďalší významný – ani nie deň – ale medzník. Mohli by ste ho našim čitateľom krátko priblížiť?

Naša verejnosť je málo informovaná o najdôležitejšom poslaní galérií, a to o akvizičnej činnosti. Nám sa v poslednom období podarilo získať aj vďaka podpore nášho zriaďovateľa Prešovského samosprávneho kraja, Fondu na podporu umenia, ale aj našim prispením viac ako 250 diel v hodnote takmer 140 000 eur. Mnohé z nich sú súčasťou novej stálej expozície. Verejnosti sme predstavili  Bedeker – sprievodcu po stálej expozícii a depozite TG. Pozostáva  z charakteristík najvýznamnejších autorov prevažne slovenských a českých výtvarných umelcov a rozboru ich diel (80 autorov a vyše 100 diel)  Publikácia má encyklopedický charakter je rozdelená do 8 kapitol podľa umeleckých žánrov .

Čo si od vydanie galerijného bedekra sľubujete?

Bude vhodným sprievodcom po expozícii, ale aj dobrou učebnicou pre školy, ktoré sa venujú vyučovaniu umeleckých predmetov. V publikácii sú okrem životopisov umelcov, charakteristiky ich tvorby aj rozbory konkrétnych diel a kvalitné reprodukcie. Na Bedekri pracoval kolektív autorov takmer dva roky, ide o záslužnú činnosť odborných pracovníkov inštitúcie a prizvaných externých pracovníkov.

Zhováral sa Emil SEMANCO 

Foto: archív autora


 

Korzár Spiš 16-10-2015

Tatranská galéria získala 253 diel významných autorov

Umelecké prírastky vystaví v rámci novej stálej expozície.

16. okt 2017 o 12:48 SITA

Tatranská galéria.(Zdroj: SITA)

POPRAD. Tatranskej galérii v Poprade sa za posledné tri roky podarilo získať do jej zbierok 253 diel významných slovenských aj zahraničných autorov v celkovej hodnote viac ako 138-tisíc eur.

Informovala o tom v pondelok jej riaditeľka Anna Ondrušeková, podľa ktorej na nákup využila galéria nielen vlastné financie, ale aj finančnú pomoc Prešovského samosprávneho kraja vo výške viac ako 40-tisíc eur a z Fondu pre umenie takmer 17-tisíc eur.

Diela budú súčasťou novej stálej expozície galérie, ktorú sprístupní v piatok 20. októbra, zároveň predstaví aj nového tlačeného sprievodcu nielen po tejto expozícii, ale aj po depozite galérie.

Nový bedeker

Nový Bedeker – sprievodca po stálej expozícii a depozite Tatranskej galérie podľa Ondrušekovej pozostáva z charakteristík najvýznamnejších autorov, prevažne slovenských a českých výtvarných umelcov, a rozboru ich diel.

Dokopy ide o 80 autorov a viac ako sto diel.

Publikácia má encyklopedický charakter a je rozdelená do ôsmich kapitol podľa umeleckých žánrov, sú nimi krajinomaľba, portrétna maľba, abstraktné umenie, plastika, zátišie, sakrálne umenie, grafika a úžitkové umenie.

„Bude vhodným sprievodcom po expozícii, ale aj dobrou učebnicou pre školy, ktoré sa venujú vyučovaniu umeleckých predmetov. V publikácii sú okrem životopisov umelcov charakteristiky ich tvorby, ako aj rozbory konkrétnych diel a kvalitné reprodukcie,“ uviedla riaditeľka galérie.

Na bedekri podľa jej slov pracoval kolektív autorov takmer dva roky, ide o záslužnú činnosť odborných pracovníkov inštitúcie a prizvaných externých pracovníkov.

Okrem financií na nákup diel získala galéria v Poprade aj prostriedky z Fondu pre umenie na reštaurovanie diel a tiež na vybavenie depozitu vo výške 25 500 eur.Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/20673466/tatranska-galeria-ziskala-253-diel-vyznamnych-autorov.html#ixzz4vgQtNjKK


 

Korzar Spiš 09-10-2017

Do kreatívnej činnosti galéria zapojí sociálne a zdravotne znevýhodnených

Odštartuje projekt Integrácie s umením.

7. okt 2017 o 10:56 SITA

POPRAD. Tatranská galéria v Poprade otvorí umelecko-edukatívny projekt s názvom Integrácia umením 2017.

Ako informovala jej riaditeľka Anna Ondrušeková, prostredníctvom neho chcú do kreatívnej činnosti zapojiť čo najviac ľudí z rôznych oblastí, s rôznym hendikepom a rôznym vekom.

„Projekt je určený pre ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia, zdravotne znevýhodnených, ale taktiež pre širokú verejnosť,“ vysvetlila.

Projekt potrvá od pondelka 9. októbra do konca mesiaca, ponúkne workshopy, kurzy a tvorivé dielne zamerané na rôzne umelecké techniky v oblasti šperkovníctva, maľby, kresby, umeleckého kováčstva, či batikovania pod vedením odborných lektorov.

 

Začnú to divadelníci

Projekt Integrácia umením otvorí galéria v pondelok o 16:00 divadelným predstavením Malý princ v podaní Divadla z pasáže v Banskej Bystrici, ktoré sa orientuje prevažne na umelcov s hendikepom.

Ide o profesionálne komunitné divadlo, ktoré v Bystrici pôsobí od roku 1995 a ako jediné na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím.

Pod vedením riaditeľky Viery Dubačovej zastrešuje príslušníkov rôznych marginalizovaných skupín, hercov s mentálnym postihnutím, utečencov, rómske komunity a ľudí s telesným a zmyslovým postihnutím.

„Na scéne prejdú umelci všetkými etapami a zážitkami Exupéryho Malého princa, porozprávajú divákovi príbeh o líške, ktorá chcela, aby si ju niekto skrotil, o planéte B612, spoznajú aj veľhada kráľovského, či ružu, ktorá si napriek svojej pýche omotala princa okolo prsta. Malý princ je o nepochopiteľnom svete, v ktorom žijeme a jedinom cite, ktorý ho dokáže zachrániť, o láske,“ predstavila podujatie Ondrušeková.

Vo štvrtok 26. októbra sa v Tatranskej galérii uskutoční Večer pre všetkých, pôjde o program spojený s benefičnou aukciou, ktorý ponúkne výstavu prác z workshopov, koncert a módnu šou.

Presný program a zoznam aktivít v rámci projektu ponúka Tatranská galéria na svojej internetovej stránke v časti Aktivity.

Pripravené sú aj tvorivé dielne pre materské, základné, špeciálne a stredné školy pod vedením galerijných pedagógov.Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/20666812/do-kreativnej-cinnosti-galeria-zapoji-socialne-a-zdravotne-znevyhodnenych.html#ixzz4v0igGqle


 

Korzar Spiš 05-10-2017

Diela peredvižnikov vystavia po prvý raz na Slovensku

Výstavu ruských výtvarníkov 19. storočia ponúkne Tatranská galéria v Poprade.

5. okt 2017 o 9:39 SITA

POPRAD. Po prvýkrát sa na Slovensku objaví unikátna rozsiahla výstava skupiny ruských výtvarníkov 19. storočia, peredvižnikov, ponúkne ju Tatranská galéria v Poprade.

Ide o medzinárodný výstavný projekt s názvom Pieseň duše, ktorý je výberom originálnych diel ruských realistických maliarov, ako boli napríklad Ajvazovskij, Repin, Serov, Šiškin či Vinogradov zo zbierky Galérie výtvarného umenia v Ostrave.

Vernisáž sa uskutoční v piatok 6. októbra o 17:00, ešte predtým o 16:00 ponúkne galéria prednášku Svetlany Volkovej, vedúcej výskumnej pracovníčky múzea Abramcevo pri Moskve o tvorbe ruských maliarov 19. storočia.

O podujatí informovala prostredníctvom tlačovej správy riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.

Predstavia to najlepšie

Galéria výtvarného umenia v Ostrave budovala svoj fond od 30. rokov minulého storočia.

„V Poprade predstaví to najlepšie, čo sa z ruskej tvorby prelomu 19. a 20. storočia nachádza v jej zbierke. Sú to predovšetkým členovia Združenia putovných výstav ruskej umeleckej spoločnosti, vo svete známej pod pojmom peredvižnici,“ vysvetlila Ondrušeková.

Vznik tohto združenia bol reakciou na takzvané mŕtve umenie, produkované na petrohradskej Akadémii výtvarného umenia, zamerané bolo proti klasicizmu.

„V roku 1863 sa štrnásť absolventov akadémie vzbúrilo, odišlo z nej a založili Petrohradské združenie, na čele ktorého stál realistický maliar Ivan Kramskoj. V Moskve sa vytvorilo druhé umelecké centrum pod vedením Grigorija Mjasojedova a v roku 1870 sa obe skupiny spojili do Združenia putovných umeleckých výstav, vytvorili svoje stanovy a prvým čelným predstaviteľom peredvižnikov sa stal Kramskoj,“ priblížila dejiny riaditeľka Tatranskej galérie.

Peredvižnici sa podľa jej slov zameriavali na zachytenie sociálne a spoločensky nižšie postavených ľudí.

Chceli predstaviť život prostého ruského človeka s jeho radosťami i starosťami a ich diela sa vyznačovali silným národným cítením.

„Diela peredvižnikov zobrazovali život roľníkov, nevoľníkov, ale aj žánrovú krajinomaľbu, portréty, historické udalosti, no predovšetkým chceli dať možnosť nahliadnuť divákovi do prostej ruskej duše a poukázať na jej čistotu a šľachetnosť. Toto ich hlavné posolstvo sa nachádza aj v názve výstavy Pieseň duše,“ doplnila Ondrušeková.

Združenie zaniklo v roku 1923.

Do 3. decembra

Výstavu 44 originálov dopĺňa výstava reprodukcií diel 19.storočia s názvom Rozkvet ruského výtvarného umenia v 19. storočí z múzea v Štátnej pamiatkovej rezervácii Abramcevo v blízkosti Moskvy.

Práve na ruskej dedinskej farme Abramcevo založila v 19. storočí skupina ruských maliarov a spisovateľov umelecký kruh.

Abramcevo je tak spájané s rozvojom kultúrneho života v Rusku. Umelci osadu skrášľovali a zakladali dielne na výrobu keramiky, nábytku či hodvábu.

V roku 1919 bolo zriadené v Abramceve aj múzeum.

Výstava v Tatranskej galérii bude verejnosti prístupná do 3. decembra, jej kurátorom je Jiří Jůza.Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/20665212/diela-peredviznikov-vystavia-po-prvy-raz-na-slovensku.html#ixzz4v0huPmE5


 

Korzar Spiš 12-07-2017


 

spis.korzar.sme
15. 2. 2017


 

Nový Čas
11. 2. 2017


 

Dennik Relax
9. 2. 2017


 

Poprad24
08. 2. 2017


 

www.severovychod.sk
február 2017


 

večerné kurzy kreslenia zamerané na základy kresby
2 hodiny - každý utorok od 17.00

projekty vznikajú
s finančnou podporou
Fondu na podporu umenia

pondelok – piatok:
9.00 – 17.00
nedeľa:
13.00 – 17.00

sobota – zatvorené

Tatranská galéria v Poprade

Hviezdoslavova 12
058 01 Poprad
GPS: 49.058197 20.298105

tel.: +421 52 7721 968
gsm: +421 917 843 187

e-mail: tatragaleria@tatragaleria.sk

dospelí | 3,00 €
študenti, dôchodcovia | 1,50 €
deti do 15 r. | 1,00 €
žiaci v skupinách | 1,00 €
rodinná vstupenka | 5,00 €

Prenájom priestorov Elektrárne Tatranskej galérie

INFO 0905 843 802

Páčia sa Vám priestory Tatranskej galérie v Poprade?
 
 
93%

 
 
 
7%

 

dnes je: 16.12.2017

meniny má: Albína

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Úvodná stránka