Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačovvé správy - 2019

14. 1. 2018

5. TRIENÁLE TEXTILU
TEXTILE ART OF TODAY 2018

Otvorenie výstavy:    1. 2. 2019 o 17.00 
Otváracie hodiny:    Po – Pi 9.00 – 17.00, Pne 13.00 – 17.00
Trvanie výstavy:    1. 2. – 14. 3. 2019
Hlavný organizátor:    Trienále textilu bez hraníc, občianske združenie
Kurátorka výstavy:     Anna Ondrušeková
Koncept projektu:    Andrej a Martin Augustínovci

TEXTILE ART OF TODAY je medzinárodný výtvarný projekt, ktorý v Tatranskej galérii uvádzame po druhýkrát prezentuje súčasnú textilnú tvorbu. Od iných svetových textilných výstav sa projekt odlišuje tým, že má päť reinštalácií vo významných galériách a návštevníci ju môžu vidieť v štyroch štátoch Európy (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko). Jeho význam zdôrazňuje záštita ministrov kultúry krajín V4. Snahou projektu Textile Art of Today je priblížiť návštevníkom textil ako modernú, dynamickú disciplínu, ktorá prekračuje hranice klasického vnímania textilného umenia. Od vzniku podujatia medzinárodná porota udeľuje prestížne ocenenie s názvom Grand prix Boženy Augustínovej, významnej československej umelkyne. Textile Art of Today prebieha v trojročných cykloch a v roku 2018 sa uskutočnil už jeho piaty ročník. Cieľom tohto podujatia je pripraviť v regióne strednej Európy silný a umelcami aj širokou verejnosťou akceptovaný projekt. Piateho ročníka Textile Art of Today sa zúčastnilo 400 umelcov zo 49 krajín a 5 kontinentov. Kurátorská porota vybrala z 1000 prihlásených diel 121 najlepších. 
Mottom budúcnosti Textile Art of Today je prepájanie textilného umenia a moderných technológií. Prinášame väčšiu interaktívnosť diel, pri ktorých sa návštevník galérie necíti anonymne, stáva sa súčasťou celej výstavnej expozície. Svetovú premiéru na tejto výstave má novinka, ktorá nesie názov Virtuálny vesmír. Je to unikátna prezentácia textilných diel. Návštevník sa teleportuje na umeleckú planétu. Tu sa ocitá v strede umeleckých diel a stáva sa spolutvorcom tejto hry. Môže virtuálne vstúpiť do umeleckého diela a pohybovať sa v ňom.

UMELECKÝ VESMÍR VO VIRTUÁLNEJ REALITE
(Prvý krát použité umelecké dielo vo virtuálnej realite)
Na prvý pohľad by sa zdalo, že moderné technológie a umenie sú navzájom v opozite. Technika má v sebe náboj racionality a dokonalosti, vo svete umenia sa dávame unášať emóciou a citom. Virtuálny vesmír je vlastne hra, ktorá vás určite zaujme a vtiahne do svojho deja. S pocitom dokonalej reality sa dokážete premiestňovať na planéty, kde sa ocitnete v rôznych prostrediach s umeleckými dielami. Návrat do detstva, aj takto by sme mohli nazvať zážitok, ktorý bude podobný ako v knihe Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho.
Virtuálne môžeme cestovať vesmírom po planétach štyroch umelcov, ktorí patria k špičke v textilnej tvorbe na Slovensku a v Čechách. A navyše sú všetci pedagógovia na vysokých umeleckých školách, kde odovzdávajú svoje skúsenosti mladej generácii. Prof. Júlia Sabová a jej planéta s levitujúcimi klobúkmi, ktoré pripomínajú vesmírne, bizarné koráby. Doc. Blanka Cepková vytvorila textilné kaplnky, ktoré sú zakomponované v prostredí lesa, môžeme do nich vstupovať a objavovať veci, o ktorých nič netušíme. Doc. Daniel Szalay pomocou röntgenových snímok vytvoril obraz kontroverzného argentínskeho marxistu a revolucionára Che Guevaru. Ocitáme sa v strede virtuálneho mesta v exotickom prostredí. Mgr. art. Mária Hromadová nám ponúka virtuálne bludisko, kde hľadáme epicentrum v hororovom labyrinte ciest.
Táto umelecká hra vo virtuálnej realite je inšpiráciou pre nastupujúcu mladú umeleckú generáciu, lebo budúcnosť výstavy Textile Art of Today je práve v prepájaní nových moderných technológií a súčasného textilného umenia.
Za dielom virtuálneho vesmíru stojí veľa skvelých odborníkov (Vladimír Broniš, Michal Mjartan). Čarovnú hudbu, ktorá celý dej umocňuje, skomponoval Dalibor Kocián. Hlavným tvorcom a animátorom virtuálnej hry bol David Gulla. 

V tomto ročníku sú zastúpení aj študenti s veľmi kvalitnými dielami čo bude pre návštevníkov veľmi prekvapujúce napríklad aj svojou interaktívnosťou a pre budúcnosť  je ich tvorba veľmi perspektívna.

TEXTILE ART OF TODAY je významné slovenské, kultúrne podujatie, ktoré ako jediné v Európe je putujúce. To znamená, že v priebehu rokov 2018 až 2019, budú môcť návštevníci vidieť tieto diela v piatich múzeách a galériách V4:
Otvorenia prvej výstavy v Danubiana Meulensteen Art Museum (2018) sa zúčastnili zástupcovia veľvyslanectiev krajín vystavujúcich autorov ako  aj samotní umelci, napríklad z Kanady, Japonska, Holandska, Nemecka, Anglicka, Talianska, Dánska, Rakúska, Poľska, Maďarska atď.
Tatranská galéria, Poprad, Slovenská republika, 2019
Muzeum Historyczne, Bielsko–Biała, Poľská republika, 2019
Pesti Vigado Gallery, Budapešť, Maďarsko, 2019
Slovácke Muzeum , Uherské Hradiště, Česká republika, 2019


 

projekty vznikajú
s finančnou podporou
Fondu na podporu umenia

večerné kurzy kreslenia zamerané na základy kresby
2 hodiny - každý utorok od 17.00

pondelok – piatok:
9.00 – 17.00
nedeľa:
13.00 – 17.00

sobota – zatvorené

dospelí | 3,00 €
študenti, dôchodcovia | 1,50 €
deti do 15 r. | 1,00 €
žiaci v skupinách | 1,00 €
rodinná vstupenka | 5,00 €

Tatranská galéria
v Poprade

Hviezdoslavova 12
058 01 Poprad
GPS: 49.058197 20.298105
tel.: +421 52 7721 968
gsm: +421 917 843 187
tatragaleria@tatragaleria.sk

Prenájom priestorov Elektrárne Tatranskej galérie

INFO 0905 843 802

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 21.1.2019

meniny má: Vincent

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka