Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tlačové správy - archív

16. 1. 2017

Umenie Tatier TATRY – perla hôr strednej Európy v umení štyroch krajín

Názov výstavy:  Umenie Tatier TATRY – perla hôr strednej Európy v umení štyroch krajín
Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Termín výstavy: 14. 12. 2016 – 29. 1. 2017
Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková

Tatranská galéria v Poprade  ponúka výstavu Tatry v umení, ktorá ukazuje slovenské veľhory v najrôznejších podobách v minulosti až po súčasnosť. Ide o mimoriadny a doteraz najrozsiahlejší projekt galérie. Vystavených je totiž 300 diel od umelcov zo Slovenska, Poľska, Česka i Maďarska. Mnohé z nich sa dajú vidieť po prvýkrát.

Tatranská galéria so svojou zbierkou obrazov s motívom Vysokých Tatier poskytuje výnimočnú možnosť porovnávať zvládnutie tej istej a pritom náročnej témy rôznymi maliarskymi i grafickými technikami v rozpätí troch storočí.

 „Výstavy s touto tematikou sme urobili viacero. No táto je unikátna v tom, že sa nám podarilo zozbierať diela zo zbierkových fondov 20-tich renomovaných slovenských galérií a múzeí a 40-tich inštitúcií z  krajín V4 , pričom viaceré z nich neboli doteraz nikde vystavené. Je to jedna z najväčších výstav k jednej téme, aké sme tu kedy mali,“
 uviedla riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková. Ako dodala, Tatry v umení mapujú zobrazenia našich veľhôr od konca 18. storočia až po súčasné najmodernejšie trendy v umení. Medzi troma stovkami diel sa tu dajú obdivovať výtvarné počiny Karola Tibélyho, Ladislava Medňanského, Ferdinanda Katonu, Miloša A. Bazovského, Janka Alexyho, súčasných autorov Vladimíra Popoviča, Rastislava Biarinca, ale aj českých autorov zvučných mien – Jána Hálu, či Antonína Hudečka. Pestré je aj žánrové zastúpenie, vidieť sa tu dajú kresba, maľba, grafika, plastika, ale aj iné médiá.  

Výstava Tatry v umení sa pripravovala dva roky. Pripomínať ju bude pripravovaná rozsiahla monografia v piatich jazykových mutáciách, kde budú uvedené diela zo všetkých participujúcich krajín -  Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Čerstvým príspevkom  Tatranskej galérie je samostatná publikácia k výstave zostavená z vlastného zbierkového fondu.  „V našom depozite sa nachádza približne 2500 diel. Fakt, že takmer 600 umeleckých diel je venovaných výlučne Tatrám, predstavuje kolekciu, ktorá je svojím monotematickým zameraním výnimočná aj v celoeurópskom kultúrnom kontexte. Bola by škoda to opomenúť, “ dodala A. Ondrušeková.  

Najväčšie slovenské veľhory ako inšpiráciu umelcov zo štyroch krajín môžu návštevníci Tatranskej galérie obdivovať do 29. januára. Potom už výstavu Tatry v umení  čaká veľké turné. V máji zamieri do Čiech, na jeseň do Poľska a v budúcom roku sa cyklus výstav ukončí v Maďarsku.

V Prešove 5. januára 2017

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK


 

7. 10. 2016

Mária Banášová: Klop a bude ti otvorené

Kurátorka výstavy: Anna Ondrušeková
Miesto konania:  Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 341/12
Hudobný doprovod: Peter Pavličko & James Evans
Vernisáž: 7. 10. 2016 o 17.00
Termín výstavy: 7. 10. 2016 – 27. 11. 2016

Poprad 9. októbra (TASR) – Tatranská galéria v Poprade sprístupnila verejnosti výstavu keramickej plastiky umelkyne Márie Banášovej, ktorá pracuje výlučne s hlinou. "Modeluje ju, decentne a striedmo glazuje a po prvom vypálení v detailoch často dotvára jemnou maľbou či zlátením," priblížila Banášovej tvorbu výtvarníčka Mária Horváthová s tým, že jej základným prvkom je okrem jemnej irónie a humoru predovšetkým dejovosť."Úžasná schopnosť vo výrečných gestách, pózach, náznakoch a symboloch vyrozprávať príbeh, ktorý má zväčša nadčasovú platnosť," dodala. 

Ako umelkyňa sa Banášová nečakane a na dlhší čas odmlčala. "Jej tvorba dozrela, keramické plastiky dostali komornejšie formáty, objemy zhutneli a povestný banášovský humor nadobudol nové dimenzie," pokračovala Horváthová. Výrazným prvkom v jej najnovšej tvorbe sa stáva písmo, ktoré má najmä výpovednú hodnotu.

Diela Banášovej predstavujú úžitkovo-dekoratívne predmety, najmä misy, vázy alebo fľašky, ktorých nekonvenčné robustné tvary a decentnú farebnosť oživujú plastické fragmenty postáv či rastlinný motív predvedený precíznou kresbou.

Mária Banášová vstúpila na slovenskú výtvarnú scénu koncom 80. rokov. "Boli to svieže kompozície, torzá postáv i celé figúry, ktoré prinášali úsmevný pohľad na život, nečakané situácie, ale aj najvnútornejší citový svet bežného človeka," uviedla Horváthová.

Podľa jej ďalších slov si diela Banášovej mali možnosť pozrieť nadšenci umenia nielen na Slovensku, ale aj v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku a ďalších krajinách. Banášová je držiteľkou ocenenia Zlatý gunár, ktoré získala na Kremnických gagoch v roku 2008.


 

22. 6. 2016

Edgar Degas: Holá pravda 

séria heliogravúr z cyklu La Famille Cardinal, (1877 – 1878), výstava diel zo súkromnej zbierky 

Kurátorská koncepcia: Art Expo SIA – Kesauri Aleksandre a Kessaouri Vassili
TG – Anna Ondrušeková
Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 341/12
Hudobný hosť: Duo Rajmund Kákoni (akordeón) & Eugen Prochác (violončelo) v rámci letného hudobného festivalu HevHetia 
Vernisáž: 22. júna 2016 o 17.00
Termín výstavy: 22. 6. 2016 – 18. 9. 2016

Návštevníci Tatranskej galérie v Poprade budú mať výnimočnú možnosť zhliadnuť kolekciu heliogravúr (hĺbkotlačová technika spolu s gravírovaním, leptaním a akvatintom, každá heliogravúra je považovaná za originál) od Edgara Degasa. 
Edgar Degas (Hilaire Germain Edgar De GAS) (1834 – 1917) bol jedným z najvýznamnejších maliarov, karikaturistov, grafikov, inovatívnych sochárov a fotografov 19. storočia. Degas tvoril okrem iného aj dobre predajné práce malých rozmerov ako pastely, gvaše a tempery – médiá, ktoré mu umožnili rýchlu prácu. Jeho zobrazované témy zahŕňali tanečníkov, divadelné scény, koncerty v kaviarňach, portréty priateľov, ale aj scény z nevestincov a akty. Degas prvý krát použil médium monotypie v rozmedzí rokov 1874 – 1875, ktoré mu predstavil vikomt Ludovic Napoléon Lepic, rytec a člen Société des Aquafortistes. Jeho počiatočné kresbové štúdie pre sériu Cardinal vytvoril o dva roky neskôr, ale systematicky sa monotypiovým ilustráciám začal venovať až v 80-tych rokoch 19. storočia. 
Degas vytvoril sériu monotypov v období rokov 1877 – 1878 ako ilustrácie do knihy svojho blízkeho priateľa, spisovateľa a libretistu Ludovica Halévyho s názvom La Famille Cardinal. Je to satira baletiek stúpajúcich po sociálnom rebríčku, kontrolujúce javiskové matky a zákulisný obchod so sexom. Pretože Halévy vyrozprával príbeh knihy v prvej osobe, Degas ho zahrnul do deviatich ilustrácií. Theodore Reff naznačuje, že Halévy nepublikoval monotypie svojho priateľa pretože „Celkovo sú Degasove ilustrácie skôr zachytením ducha a atmosféry ako autentickými ilustráciami„. Súbor ilustrácií La Famille Cardinal ponúka pohľad na francúzsku spoločnosť parížske ulice a nočný život prostredníctvom prác impresionistického majstra.
Keď sa portfólio monotypií a kresieb súvisiacich s projektom objavili ako jeden celok v predaji tlačí v roku 1918 z umelcovej pozostalosti, pozostávalo podľa katalógu z 37 kusov monotypií, vrátane ôsmych retušovaných pastelov, tiež tridsiatich sekundárnych odtlačkov techniky monotypie a jedenástich kresieb. Avšak portfólio bolo stiahnuté z predaja a väčšina jeho obsahu bola v roku 1925 uložená u Durand-Ruela. 17. marca 1928 bolo portfólio predané znova ako jeden celok za neuveriteľnú sumu 408 500,- Fr v predaji organizovanom Marcelom Guerinom, v ktorom boli hlavnými kupcami sám Guerin, vydavateľ Auguste Blaizot, ktorý získal aj práva na reprodukciu, a zberateľ David Weill. Sedem monotypií a kresieb bolo omylom odstránených z portfólia predtým ako boli uložené u Durand-Ruela a boli samostatne predané na aukcii 25. júna 1935.
V roku 1938 boli nakoniec monotypie publikované Blaizotom ako leptové ilustrácie. Tieto lepty, vybrané Mauricom Potinom, boli zdokumentované významnými odborníkmi na Degasovo umenie – Adhemar a Cachin, E. P. Janis a Jean Boggs. Táto edícia bola obmedzená na 350 kópií. Lepty zo série La Famille Cardinal sú obzvlášť dôležité pretože množstvo originálnych monotypií od Edgara Degasa zmizlo. Lepty z tejto série zostávajú jedinou dokumentáciou o ich existencii.


 

20. 6. 2016

Janko Lehotský: Moje mladšie ja

Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková

Miesto konania: Artklub TG, Hviezdoslavova 341/12, Poprad

Program vernisáže: spev - Janko Lehotský, Ing. arch. Pavol Mrázek uvedie svoje publikácie Kreativita 1. a 2., motivačné knihy pre každého

Vernisáž: 24. 6. 2016 o 17.00

Termín výstavy: 24. 6. 2016 – 4. 9. 2016

Známy spevák, hudobník, jeden z najúspešnejších skladateľov slovenskej modernej populárnej hudby a líder skupiny Modus Janko Lehotský sa čoraz viac dostáva do povedomia verejnosti aj ako výtvarník. „Uchvátil ho kameň a drevo. Tam sa najkomplexnejšie vrství jeho kreatívny zásah do tvrdej i mäkkej matérie. Tvorivo vychádza z formy prírodného fenoménu, aby vlastným videním vstúpil do naturálneho. Indiferentný materiál hravo dotvára farbou, rezom.“ B. Brathová. Autor si užíva hravú tvorivosť a uplatňuje vtip v pomenovaní diel. Napríklad kamenné objekty nazýva Spiaca krásavica, Bojko predvídavý, Spokojný šesťdesiatnik, Jednooký Boris, Padnuté vajce, Monalíza kamenná... Zabáva sa tvorbou drevených samorastov, ktoré nazýva Ainštajn, J. P. Belmondo, Švarcenberg, Uhrančivý samoľub, Kultúrny atašé...

Súčasťou vernisáže bude prezentácia nového CD Janka Lehotského s rovnomenným názvom ako výstava: Moje mladšie ja a uvedenie publikácií od Pavla Mrázka: Kreativita 1 – Tvorivosť a vedomie, Kreativita 2 – Cyklus tvorenia.

Ing. arch. Pavol Mrázek získal vysokoškolský diplom v roku 1974 na Stavebnej fakulte SVŠT v Bratislave odbor architektúra. Od roku 1975 do roku 1990 pracoval na bratislavskom Stavoprojekte, kde sa postupne vypracoval až na vedúceho ateliéru. Po roku 1989 založil, ako jeden z prvých, samostatný projektový ateliér Partner-Projekt s.r.o, ktorý má dodnes. Počas svojej kariéry spracoval viac ako 250 projektov ako autor, spoluautor a vedúci projektant. Má množstvo vlastných stavebných realizácií. Od roku 1998 začal pracovať aj ako stavebný developer. Okrem architektonickej práce sa sporadicky venoval aj výučbe mladých architektov na fakulte architektúry v Bratislave. Jeho osobnou záľubou je štúdium neexaktných duchovných vied. Architektúru vníma aj z iného ako bežne zaužívaného pohľadu, kde práve objavovanie nehmotnej, skrytej stránky architektúry vyústilo k vydaniu kníh o kreativite.


 

15. 6. 2016

Kamil Kozub: Home is Home

Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková
Miesto konania: Vila Flóra, Starý Smokovec
Hudobný hosť: Fanatik (legendárna big beatová tatranská skupina)
Vernisáž: 18. 6. 2016 o 16.00
Termín výstavy: 18. 6. 2016 – 29. 9. 2016

Pre Kamila Kozuba je typická burcujúca naliehavosť výpovede. Dokáže rovnako intenzívne a zároveň senzitívne vnímať krajinu, zvieratá aj ľudí. Realistické prvky sugestívne mieša s iracionalitou a útočí na naše zmysly vypätou emocionálnosťou. Premyslenou kompozíciou, vrstvením farieb a ich premaľbami stupňuje intenzitu výrazu. Jeho obrazy nenechajú diváka byť ľahostajným, vytrhávajú ho z letargie a nútia k zamysleniu svojou dramatickosťou, expresivitou a neobyčajnou invenciou. Výrazné maliarske gesto je podmienené neustálym hľadaním a objavovaním podstaty života a vlastnej existencie. Strhujúce stvárnenie ľudí a samého seba nesie stopy zveličenia a nadsázky. Snaha dostať sa pod povrch vecí, hľadať a skúmať možnosti svojbytného umeleckého vyjadrenia posúvajú autora k novým víziam.
„Úspech neraz prináša ďalšiu pozornosť, a tak sa ocitol Kozub medzi pätnástimi najlepšími európskymi absolventmi vysokých výtvarných škôl na prvej medzinárodnej výstave START POINT 2006 v českej renomovanej galérii Sýpka a na hrade Klenová. Zjednocuje to, čo je blízke, známe, osobné, či celkom intímne s tým, čo poznáme len z dištancu, ako napr. osoby celkom „svetové“. Ľudia, zvieratá, krajiny, či interiéry nadobúdajú živý rytmus, približujú sa k nám cez zrak, ale i cez dotykové kvality a najmä bezprostrednosť výrazu. Rád by som ešte zdôraznil niečo, čo je celkom rovnocenné spomínanej maliarskej predstavivosti. Je to maliarska vynachádzavosť, bez ktorej by ani tá najzaujímavejšia predstava, alebo fantastická situácia, či zobrazená scéna nemala potrebnú silu, ani kvalitu.“ prof. Ján Berger.


 

13. 6. 2015

Katarína Vavrová & Milan Vavro: Zamknuté slová

Kurátorská koncepcia: Danica Lovišková
Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 341/12

Hudobný hosť: AMC trio 
Peter Adamkovič – piano, keyboards | Martin Marinčák – bass| Stano Cvanciger – drums | Peter Kočiš – keyboards, trumpet | Samo Marinčák – guitars | Miro Szimari – percussions, vocals

Vernisáž: 17. 6. 2016 o 17.00
Termín výstavy: 17. 6. 2016 – 31. 7. 2016

Výstavný projekt KATARÍNA VAVROVÁ & MILAN VAVRO – ZAMKNUTÉ SLOVÁ, priblíži maľby, grafiky, ex libris významnej súčasnej slovenskej výtvarníčky Kataríny Vavrovej (1964) a obrazy jej otca, známeho karikaturistu a maliara Milana Vavru (1933 – 2011). Hľadanie súvislostí, paralel i odlišností dvoch výtvarných individualít bude rezonovať v celom tomto zaujímavom výstavnom dialógu.
Expozícia Kataríny Vavrovej, významnej predstaviteľky generácie vstupujúcej na slovenskú výtvarnú scénu začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia, predstaví jej osobitú maliarsku tvorbu, najmä z obdobia posledných desiatich rokov, realizovanú na špeciálnom japonskom ručnom papieri, grafické diela a kolekciu ex libris. Špecifické postavenie v tomto súbore majú obrazy vytvorené na počesť otca (zomrel v roku 2011). Vo svojich figurálnych dielach vytvára novú obrazovú skutočnosť zloženú z množstva magických detailov i celkov. Autorkino bravúrne putovanie dejinami, kultúrami a civilizáciami, sa vzácne prelína s intimitou najprivátnejších zážitkov, pocitov a predstáv. Hlavnými aktérmi väčšiny výtvarných príbehov sú ženy. Pôsobivú atmosféru dotvárajú nádherné detaily a fragmenty architektúr, rastlinných i zvieracích prvkov a zdanlivo všedných atribútov nášho každodenného života, podaných v nevšedných súvislostiach. Fantáziou, inotajmi a metaforami nasýtené diela Kataríny Vavrovej pulzujú suverénnou kresbou. Rovnako sugestívna, najmä v obrazoch, je aj farba – jemná, nežná až mysticky pôsobiaca, inokedy rozohraná do sýtych až dramatických tónov. 
Diela Kataríny Vavrovej reprezentujúce originálnu podobu imaginatívno-poetickej línie súčasného slovenského výtvarného prejavu zaznejú v dialógu s obrazmi jej otca Milana Vavru. Jeho komorné maľby to sú permanentné dialógy o ľudskom odcudzovaní sa a približovaní, o stavoch a poryvoch duše zmietanej kolotočom zápasov a pochybností, ale aj o pozitívnych hodnotách a kvalitách ľudskej existencie, prinášanej raz v jemnej expresivite, inokedy v poetickej rovine a pôsobivej skratke. Tvorba Milana Vavru osciluje medzi imaginárnymi, tajomnými portrétmi, štylizovanou krajinou a metaforickými figurálnymi obrazmi, vytváranými kombinovanou technikou. Dôležitú úlohu v nich zohráva farba, línia a plocha. 

Danica Lovišková


 

15. 4. 2016

Juraj Meliš, Rastislav Biarinec, Ľubomír Purdeš

TA-tri: Učiteľ a jeho žiaci – výstavný projekt tvorby troch generácií

Kurátorská koncepcia: PaedDr. Anna Ondrušeková

Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 341/12

Hudobný hosť: Tibor Bertók

Vernisáž: 15. 4. 2016 o 17.00

Termín výstavy: 15. 4. 2016 – 12. 6. 2016

Výstava troch sochárov, prof. Jurja Meliša (*13. júl 1942, Nové Zámky)  a jeho dvoch prvých absolventov Rastislava Biarinca (*25. marec 1968, Ružomberok) a Ľubomíra Purdeša (*27. máj 1965, Prešov), vyrástla na osobných a ľudských základoch, ktoré prerástli do pevného (kolegiálneho) vzťahu a na základoch neuskutočneného projektu inšpirovaného krajinou Tatier, ich symbolom Kriváňom, ale aj vysnívaného projektu Učiteľ a jeho „obávané útočné duo“.

Výstava ponúka trojgeneračné pedagogické postupy a posuny. Obaja absolventi pôsobia na katedrách výtvarnej výchovy (Rastislav Biarinec na Katolíckej univerzite v Ružomberku a Ľubomír Purdeš na Prešovskej univerzite v Prešove), kde majú možnosť posúvať myšlienky svojho profesora svojim študentom, ktorí na výstave taktiež odprezentujú svoje práce. Aj napriek trom geograficky rozdielnym pôsobiskám sochárov (Bratislava, Ružomberok, Prešov), ktoré zastupujú 3 slovenské kraje, ich spriaznenosť a dialóg neustal, ale časom sa posilňoval. Výstava TA-tri je spojením troch sochárov, troch generácií a ich pedagogických procesov, troch geografických bodov, ktoré hľadali v krajine Kriváňa v súznení legendy vzniku názvu Tatier. Okrem výstavy v rámci projektu budú na otvorenej inštalácii participovať skupiny študentov umeleckých škôl v prvom rade VŠ, ale aj SŠ, v rámci Slovenska. Projekt je už v poradí 18. ročníkom Hier s umením, organizovaným Tatranskou galériou, kde sa nekonfrontačne stretávajú umelci a ich študenti.


 

21. 3. 2016

Anna Hausová: Prach si a v prach sa obrátiš

Tatranská galéria v Poprade, SNM – Múzeum židovskej kultúry v Bratislave, Prešovský samosprávny kraj a mesto Poprad Vás pozývajú na otvorenie výstavy Anny Hausovej „Prach si a v prach sa obrátiš“ pri príležitosti výročia prvého transportu židovských žien a dievčat z Popradu, ktorá sa uskutoční 21. marca 2016 o 16.00 v priestoroch Elektrárne Tatranskej galérie v Poprade. Zároveň Vás srdečne  pozývajú na pietnu spomienku.

Dlhodobý tvorivý projekt „Prach si a v prach sa obrátiš“ je výsledkom premysleného, sústredeného konceptu a programu Anny Hausovej, v ktorom nemá miesto pre banality ani prázdne gestá. Spája v ňom niektoré staršie diela, ktoré sú východiskovými alebo vysvetľujúcimi v súvislosti s novšími prácami. Voľne sa navzájom viažúce diela rozvíjajú myšlienku vzniku a zániku, svetla a tmy, pominuteľnosti a večnosti. Jednotlivé časti multimediálnej inštalácie (kosti, figurálne priestorové objekty, reliéfy, tlače na fóliách, kresby a textilno-maliarske objekty) sú výrazom vedomia vlastnej identity a snahou o umeleckú formuláciu ceny za vášeň tvorby. Tento autorkin projekt ponúka originálne riešenia tvorivých zámerov a návraty predošlých tém do nových súvislostí.


 

8. 3. 2016

Vladimír Koštial:
Prvý zimný kolektívny prechod hrebeňom Vysokých Tatier v r. 1955 

(výstava fotografií)

Výstavu pripravili Vladimír Košťál, Ivan Bohuš ml., Lucia Petrůjová
Miesto konania: Vila Flóra Starý Smokovec
Vernisáž: 11. 03. 2016 o 16.00
Termín výstavy: 11. 03. 2016 – 07. 06. 2016

Výstava fotografií Vladimíra Koštiala (1912 – 2001), ktorú pripravila Tatranská galéria v Poprade v priestoroch Vily Flóra v Starom Smokovci v spolupráci s Mestom Vysoké Tatry  zachytáva momenty prvého kolektívneho prechodu hrebeňom Vysokých Tatier v zimnom období, ktorý sa konal v roku 1955. Východiskovým bodom trasy sa stalo Ľaliové sedlo a cieľom Kopské sedlo. Paralelne s hrebeňovým družstvom sa prechodu zúčastnilo aj družstvo nesúce zásoby a vybavenie počas celých 10 dní trvajúceho prechodu. V hrebeňovom družstve boli František Kele ml. (19), Ivan Kluvánek (28), Ivan Lehotský (23), Milan Mereš (22), Jozef Psotka (20) a Ján Vozatár. Horolezcami údolného družstva boli Oldo Bublík, Juraj Doležal, Martin Gajdoš, Leonard Kalaš, Jozef Kováčik, Alexius Körtvélyessy, Gejza Körtvélyessy, Róbert Merganz, Harry Rácz, Ladislav Szabó, Juraj Šuna, Tibor Šurka, Ivan Štúr, Vladimír Tabačík, Ivan Urbanovič, Milan Valovič, Zdeno Zibrín, Július Parák, ktorého neskôr vystriedal Július Andráši a vedúci Arno Puškáš. Prechod sa začal 23. februára 1955 v Starom Smokovci, z ktorého sa horolezci vydali na Podbanské cez Poprad, Liptovský Hrádok a Pribylinu. Ich batožinu, vážiacu 800 kilogramov tam prepravili furmani. Neskôr si každý „hrebeniar“ nosil batoh vážiaci 12 kilogramov a „údolniar“ 40 kilogramov. Počas výstupov zažili premenlivosť horského počasia, pekné dni striedal prechod sťažovaný hmlou a zvíreným snehom. Vladimír Koštial sa k skupine pridal až po niekoľkých dňoch výstupu spolu s MUDr. Milošom Brixom a filmármi získavajúcimi informácie o postupe horolezcov. Postupne musel doktor Brix vyradiť niekoľkých členov družstva kvôli omrzlinám. Na Kopské sedlo dorazili horolezci 5. marca 1955 o 17.25. Pred bývalou Kežmarskou chatou na nich čakali priatelia, lekár a novinári. Dojmy účastníkov prechodu boli poslucháčom sprostredkované v priamom vysielaní Československým rozhlasom. Aj vďaka tomuto prechodu si horolezectvo získalo u laickej verejnosti väčšiu popularitu a pochopenie.
Výstava fotografií Vladimíra Koštiala je ďalšou zo sérií odkrývajúcich jeho bohatý archív fotografií, ktorý sprístupňuje jeho syn Vladimír Košťál a fotografka Lucia Petrůjová. Fotografie dopĺňa zaujímavým textom Ivan Bohuš ml.


 

8. 2. 2016

TEXTILE ART OF TODAY

najväčšia svetová výstava súčasnej textilnej tvorby na Slovensku.
12. 2. 2016 – 10. 4. 1016

Hlavný organizátor: Trienále textilu bez hraníc, občianske združenie.
Kurátorka výstavy: Anna Ondrušeková.
Spoluorganizátori:
Tatranská galéria, Poprad, Slovenská republika, 2016,
SNM – Historické múzeum, Bratislava (Bratislavský hrad), Slovenská republika, 2015,
Bratislavskú výstavu videlo 35 000 návštevníkov,
Muzeum Historyczne, Bielsko–Biała, Poľská republika, 2016,
Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, Győr, Maďarsko, 2016,
Slovácke Muzeum , Uherské Hradiště, Česká republika, 2017.
Partneri:
Poľský inštitút, Bratislava,
České centrum, Bratislava,
Rakúske kultúrne fórum, Bratislava,
Taliansky kultúrny inštitút, Bratislava,
Mesto Bratislava.

TEXTILE ART OF TODAY je už IV. ročníkom, ktorý od roku 2006 predstavuje v krajinách V4 aktuálnu profesionálnu textilnú tvorbu. Záštitu nad týmto ročníkom prevzali ministri kultúry V4: Marek Maďarič minister kultúry Slovenskej republiky, Małgorzata Omilanowska ministerka kultúry Poľskej republiky, Daniel Herman minister kultúry Českej republiky, Péter Hoppál námestník ministra pre medzinárodne kultúrne vzťahy.

Na TEXTILE ART OF TODAY 2015 sa prihlásilo 230 výtvarných umelcov so 470 dielami, zo 41 krajín a zo 4 kontinentov. Medzinárodná kurátorská komisia v zložení: Anna Ondrušeková kurátorka popradskej expozície, Tatranská galéria Poprad, Slovenská republika, Zuzana Šidlíková, kurátorka bratislavskej expozície, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Iwona Koźbiał-Grzegorzek, kurátorka poľskej expozície, Muzeum Historyczne, Bielsko–Biała Poľská republika, Grászli Bernadett , kurátorka maďarskej expozicie, Romer Floris Műveszeti es Torteneti Muzeum, Győr  Maďarsko, Marie Martykánová, kurátorka českej expozície, Slovácke muzeum v Uherském Hradišti Česká republika, Andrej Augustín, riaditeľ Textile Art of Today Slovenská republika a Martin Augustín, umelecký riaditeľ Textile Art of Today Slovenská republika, na výstavu vybrala 76 autorov, z toho 13 študentov. Jednému z autorov bude udelená prestížna hlavná cena - Grand Prix Boženy Augustínovej1, ďalej to budú tri ocenenia - Excellent Award, Cena Poľského inštitútu, Cena Tatranskej galérie v Poprade a Študentská cena.

V deň zahájenia prvej výstavy v Bratislave 17. septembra 2015 hlavná porota v zložení: Prof. Júlia Sabová, akad. mal., vedúca katedry textilnej tvorby, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Slovenská republika – predsedníčka poroty, Prof. Jolanta Wagner, Akadémia výtvarných umení Strzemiński v Lodži, Poľská republika, PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D., vedúci Múzea textilu v České Skalici, pobočka Uměleckoprůmyslového muzea, Praha, Česká republika, Doc. akad. soch. Milan Lukáč, vedúci Kabinetu výtvarnej tvorby na Fakulte architektúry Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave, Slovenská republika a Andrej Augustín, akad. mal., riaditeľ Textile Art of Today, Slovenská republika udelila ceny týmto autorom:
GRAND PRIX, Hlavná cena Boženy Augustínovej za dielo: Z mojich „POINT DE HONGRIE, alebo spomienka na Cvernovku  2“ od autorky Silvia Birkušová Slovenská republika
Excellent award za dielo: Scion od autoriek Jeanne Tan a Chengcheng Zhao, Hong Kong
Excellent award za dielo: Ovolum od autorky Gudrun Kleffe, Nemecko
Excellent award za dielo: Statistika neznáma od autorky Renata Laurinavičiuté, Litva
Cena Tatranskej galérie Poprad, za dielo: Ostrovy od autorky Blanka Šperková, Česká republika
Cena Poľského inštitútu, za dielo: Bulímia od autorky Joanna Zemanek, Poľsko
Študentská cena za dielo: Interaktívne špendlíky od autorky Veronika Uhráková, Slovenská republika


Zámerom organizátorov TEXTILE ART OF TODAY po niekoľkoročnej vzájomnej komunikácií s textilnými autormi a kurátormi múzeí a galérií z celého sveta bolo nové nasmerovanie výstavného projektu. Našou ambíciou je prezentácia nových trendov v textilnom umení. Zaužívané chápanie textilného umenia u širokej verejnosti, ale aj odbornej sa posúva neuveriteľne rýchlo do nových rozmerov chápania tvorby textilných umelcov. Pracujú s rôznymi materiálmi, ktoré s textilom majú spoločnú len techniku tvorby (napríklad: Brett Alexander, Austrália – dielo: Obchodná medvedia obuv (verzia podophilia), Blanka Šperková, ČR – dielo: Ostrovy, Astrid Krogh, Dánsko – dielo: Ilúzie oblakov, Helena Kaikkonen, Fínsko – dielo: Skrytý svet, video, Manabu Hangai, Japonsko – dielo: Zázračný les, Wakamatso  Misako, Japonsko – dielo: Vlna atď).

Autorky z Hong Kongu Jeanne Tan a Chengcheng Zhao prezentujú novú unikátnu technológiu tkania s umelým vlákno, ktoré s pomocou diaľkového ovládania cez Smartphon mení farby prostredníctvom technológie Bluetooth. Je to unikum, ktoré bude prvý krát predstavené v Európe.

Ďalšou časťou výstavy sú diela autorov, ktorí svoju tvorbu a diela predstavujú prostredníctvom video inštalácií a videí (Fiona Kirkwood, Južná Afrika – video: Všetko pre lásku 2, Brooks Harrys Stevens, Spojené Štáty Americké – video: Rozobratá minulosť, Dave Allinson, Rob Burton, Sarah O’brien, Michelle Tripp, Veľká Británia – video: Flámske premeny, atď)

Mnohí textilní umelci reagujú na rôzne spoločenské, sociálne a aj intímne témy, ktoré pretvárajú do svojich diel (Ingrid Gaier, Rakúsko – dielo: Mobilné domy, Joanna Zemanek, Poľská republika – dielo: Bulímia, Renata Laurinavičiūtė, Litva – dielo: Neznáma štatistika, Mária Fulková, Slovenská republika – dielo: Z cyklu 85 atď).

Pre divákov budú veľmi príťažlivé aj diela vytvorené klasickými technikami so silným autorským posolstvom (Silvia Piza – Tandlich, Kostarika, dielo: Totém 1, Anna Maria Brandys, Poľská republika, dielo: Príbehy kobercov, Sylvia Birkušova, Slovenská republika, dielo: Z Mojich ,,Point De Hongrie, Alebo Spomienka Na Cvernovku 1 atď).

V tomto ročníku sú zastúpení aj študenti s veľmi kvalitnými dielami čo bude pre návštevníkov veľmi prekvapujúce napríklad aj svojou interaktívnosťou a pre budúcnosť  je ich tvorba veľmi perspektívna.

TEXTIL ART OF TODAY je významné slovenské, kultúrne podujatie, ktoré ako jediné v Európe je putujúce. To znamená, že v priebehu rokov 2015 až január 2017, budú môcť návštevníci vidieť tieto diela v piatich múzeách a galériách V4.

1 Božena Augustínová – Rochovanská (1939 – 2005) bola všestranná umelkyňa v rôznych oblastiach umenia, výsostne najmä však tvorkyňa netkanej tapisérie Artprotis a Arttex. Je jednou zo zakladajúcich členiek Klubu textilných výtvarníkov Arttex (SK). Pričinila sa bohatou zahraničnou výstavnou činnosťou o šírenie jej jedinečnosti vo svete. Jej ikonografický 40-ročný program zaznieva z monumentálnej tvorby netkaných tapisérii, Artprotisov a Arttexov (ide o československú a slovenskú ochrannú známku, registrovanú textilnú techniku prešívania a vpichovania vlneného rúna, ktoré umožňuje maľovať textilným vláknom). Najmä jej úsilie vstupovať do vlneného rúna ďalšími prvkami, aplikáciami, drapériami, výšivkami, obrazovými, či fotografickými citátmi prispelo k tomu, že Boženu Augustínovu možno považovať za prekurzora dovtedy netušených možnosti týchto techník v európskom kontexte. To je napokon dôvod, že dnes sa udeľuje Hlavná cena BOŽENY AUGUSTÍNOVEJ na Textile Art of Today / Textilné umenie dnes, ako hold jej umeleckému odkazu v textile.

Kompletné informácie získate: www.textileartoftoday.com,
alebo na telefónnom čísle: 0905 542 777, Martin Augustín

Pre potreby tlače Vám na požiadanie radi pošleme tlačové podklady diel autorov:(info@textileartoftoday.com)


 

5. 2. 2016

Jakub Szczesny: Keret House... ako zabývať škárku

Tatranská galéria v Poprade predstaví dielo významného poľského architekta Jakuba Szczęsneho, vrátane mediálne a svetovo známeho „Keret House“, ktorý bol označený za „najužší dom sveta“. Spolu budú prezentované i takmer dve desiatky posledných prác tohto kreatívneho architekta.

„Keret House“, označovaný ako najužší dom na svete, je natoľko pozoruhodný projekt, že ho prednedávnom do svojej zbierky súčasnej architektúry zaradilo prestížne Múzeum moderného umenia v New Yorku (MoMA) a bol tak zároveň súčasťou prezentácie nových zbierkových prírastkov v rámci výstavy „Conceptions of Space“ v roku 2014. S časovým odstupom bol tento projekt prezentovaný v roku 2015 v Galérii Architektúry Brno a vo februári 2016 ho majú možnosť vidieť aj návštevníci Tatranskej galérie v Poprade.

Projekt ermitáže - pracovne pre izraelského spisovateľa Etgara Kereta  mal na prvý pohľad stáť na nevhodnom pozemku, štrbine medzi dvoma bytovými objektmi vo varšavskej štvrti Wola. Táto situácia bola výzvou a motiváciou nájsť originálne riešenie, ktorého výsledkom je umelecká inštalácia, kedy sa architektonický objekt stal dokonalým komunikačným médiom pre šírenie umeleckej idey. Jakub Szczęsny sa nesústreďuje len na samotný proces projektovania ale viac ho láka hľadanie skrytej výnimočnosti, ktorú každý projekt v sebe nesie. Keret House je rezidenčným príbytkom určeným pre umelcov, výtvarníkov a spisovateľov. Týmto projektom získala Varšava celosvetovo vnímaný projekt, keďže o Keretovom dome sa hovorilo na celom svete. Umelecká inštalácia a zároveň obytný objekt s rozlohou iba 14m2, ktorý spája ďalšie dve budovy pochádzajúce z rôznych epoch, prebudil miestnych obyvateľov. Tí teraz ukazujú dom turistom a hovoria o ňom. A práve o takéto premeny, ktoré v lokálnych komunitách oživujú aktivitu, ide Jakubovi Szczęsnemu.

Jakub Szczęsny – poľský architekt, narodený v roku 1973, je spoluzakladateľom architektonického ateliéru Centrala. V rokoch 1993 až 2001 študoval na Fakulte architektúry Varšavskej polytechniky a tiež na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona a Ecoled’Architecture Paris la Defense. Súčasne v spolupráci so skupinou Studio DECO realizoval rad interiérov pre obchody a súkromné byty. V roku 2001 spolu s Krzysztofom Banaszewskim, Małgorzatą Kuciewicz a Janom Strumiłłom založil ateliér Centrala, ako združenie, ktoré chce pôsobiť hlaven na poli architektúry stavieb a interiérov, urbanizmu a v neposlednom rade sa chce tiež zaoberať architektonickou kritikou. Centrala je chápaná ako istý druh priestoru, kde dochádza k výmene myšlienok a nápadov. Jakub Szczęsny pôsobí tiež individuálne, mimo projektového združenia, jeho práce vychádzajú z konglomerátu solídnej vedeckej a umeleckej prípravy.

Práce Szczęsného sa vyznačujú výnimočnou kreativitou a vtipom aj tam, kde by iní architekti s ohľadom na množstvo nepriaznivých okolností strácajú náladu a radšej svoje angažmá vzdávajú. Nevyhýba sa komorným zákazkám, či dočasným inštaláciám, jeho výnimočný a hravý prístup mení tieto záležitosti na pozoruhodné a príťažlivé záležitosti so značným mediálnym presahom a spoločenským dopadom. Všetkému dodávajú na atraktivite jeho kresby a komiksy, ktorými jednoducho a originálne vyjadruje podstatu svojich konceptov. S návrhmi a prácami Jakuba Szczęsného sa môžeme stretávať nielen v jeho rodnom Poľsku, ale tiež v Izraeli, Palestíne, Austrálii, Turecku, Nemecku, Indii a USA.


 

22. 1. 2016

Vladimír Koštial: Hľadanie

Kurátorská koncepcia: Lucia Petrujová

Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 341/12

Vernisáž: 22. 01. 2016 o 17.00

Termín výstavy: 22. 01. 2016 – 13. 03. 2016

Priestor Artklubu Tatranskej galérie v Poprade tento krát zaplnia fotografie významného slovenského fotografa Vladimíra Koštiala (1912 Stará Turá – 2001 Tatranská Lomnica). Počas svojho pobytu v Tatranskej Lomnici od roku 1937 sa okrem prác v ateliéri, spolupráci s amatérskymi fotografmi a fotenia návštevníkov Tatier venoval aj vydávaniu pohľadníc a v tom období netradičnému vyvolávaniu 8mm filmov pre filmových amatérov, ktoré formou zásielkovej služby rozposielal klientom po celom Slovensku. Popri práci v ateliéri sa snažil dokumentovať významné udalosti Tatier. Prvou veľkou udalosťou, ktorú nasnímal bolo v roku 1937 sprevádzkovanie spodného úseku lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso.

V roku 1950 bol z dôvodu rušenia súkromného podnikania nútený zlikvidovať svoj obchod. Prácu fotografa vykonával ale naďalej ako fotograf na voľnej nohe, od roku 1954 ako člen Zväzu slovenských výtvarných umelcov, v rámci ktorého prezentoval svoje diela na domácich a zahraničných výstavách. Venoval sa dokumentárnej fotografii, reportážam, foteniu udalostí na Slovensku a hlavne v Tatrách. Spolupracoval s rôznymi časopismi a vydavateľstvami, často uverejňoval svoje fotografie v časopisoch Krásy SlovenskaVysoké Tatry, podieľal sa na tvorbe propagačných materiálov, prospektov, plagátov, reklamných brožúr i sprievodcov. Tiež je autorom a spoluautorom mnohých obrazových publikácií. Súčasťou jeho tvorby sú aj snímky horolezcov alebo fotografie zo záchranárskych akcií Tatranskej horskej služby. Veľa pozornosti venoval foteniu vidieka a folklóru, ktorému je venovaná aj táto výstava z kurátorskej koncepcie Lucie Petrujovej.


 

13. 1. 2016

Tatry v umení, Tatry inak a Kabinet kuriozít

Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková

Miesto konania: Vila Flóra, Starý Smokovec

Hudobný hosť:

Vernisáž: 13. januára 2016 o 16.00

Termín výstavy: 13. 01. 2016 – 09. 03. 2016

Mesto Vysoké Tatry, Tatranská galéria v Poprade, Mestské kultúrne stredisko Vysoké Tatry a Prešovský samosprávny kraj Vás pozývajú na slávnostné otvorenie výstavných priestorov po rekonštrukcii Vily Flóra v Starom Smokovci. Súčasťou tohto slávnostného otvorenia je vernisáž troch výstav – stálej expozície Tatranskej galérie v Poprade Tatry v umení, Kabinet kuriozít s témou Tatier zo zbierok súkromných zberateľov (Jána Simkaniča a Andreja Janovského) a spojenej výstavy Roba Kočana a Jozefa Česlu Tatry inak.

Robo Kočan (*1968) ako rodený Popradčan študoval odbor fotografia na VŠVU v Bratislave v rokoch 1989 – 1996. Dlhodobo sa venuje viacerým cyklom v ktorých rozvíja fotografickú hravosť a radosť, kombinuje systematickosť s potrebou objavovať nové a poéziou technickej dokonalosti. Jozef Česla (*1950) sa profesionálnej fotografii venuje už od roku 1990. Jeho tatranské štíty sú zdôraznené dokonalou hrou svetla a tieňa. Vo svojej tvorbe si dáva záležať hlavne na invenčnom hľadaní nových podôb reality a technickej dokonalosti, čistote a remeselnej zručnosti, čo týchto dvoch autorov spája.


 

5. 10. 2015

Masaharu Takasaki: Stavby predchnuté duchom

Kurátorská koncepcia: PaedDr. Anna Ondrušeková

Vernisáž: 8. 10. 2015 o 16.00

Termín výstavy: 08. 10. 2015 – 15. 11. 2015

Masaharu Takasaki patrí k najoriginálnejším japonským architektom a je autorom radu veľmi neobvyklých stavieb naprieč Japonskom. Jeho práca nielen, že nemá porovnanie v tak širokom a rôznorodom poli akým je japonská architektúra ale ani v súčasnej svetovej architektúre. Takasakiho jedinečné návrhy kombinujú organické a mytologické prvky, posvätnú geometriu a pôsobenie prírodných síl. On sám popisuje svoju architektúru ako „enviromentálnu bytosť“, ktorá je tvorená sústredením vnútorného ľudského vedomia a prírodnej energie a prepája ľudstvo s kozmom. Tieto filozofie sa prejavujú vo vajcovitých formách, rozptýlenom svetle vytvárajúcom mystické interiéry a skosených stĺpoch a plochách. Takasakiho stavby sú riadené odvážnou neviazanosťou, ktorá oslavuje ľudstvo v celej jeho chaotickej zložitosti a rozmanitosti. Je príkladom plodnej transformujúcej sily architektonickej predstavivosti. Na stavbu úžitkových budov slúžiacich pre bežné potreby spoločnosti používa prevažne drevo spracované tradičnou technológiou bez kovových spojov, na omietku používa netradičné materiály ako sopečný prach.

Masaharu Takasaki sa narodil 1953 v Kagoshime na ostrove Kjúšu v Japonsku a svoju profesijnú dráhu začal v 80. rokoch minulého storočia. V súčasnosti sa podieľa svojimi návrhmi na obnove osídlenia zničeného v roku 2011 veľkým zemetrasením, tsunami a jadrovou haváriou. Je profesorom na Kyoto University of Art and Design a čestným členom Royal Institute of British Architects.

Výstava, ktorú máte možnosť navštíviť v priestoroch Elektrárne Tatranskej galérie, je obsahovo totožná s prezentáciou, ktorá prebiehala v rámci medzinárodného Bienále Architektúry 2014 v paláci Bembo v Benátkach a rozšírená o nové ukážky tvorby.


 

30. 9. 2015

Ľubomír Purdeš: Neogén

Kurátorská koncepcia: Vladimír Beskid
Hudobný hosť: Nao Higano – soprán, Zuzana Biščáková – klavír
Vernisáž: 2. 10. 2015 o 17.00
Termín výstavy: 2. 10. 2015 – 6. 12. 2015 

Pri príležitosti autorovho životného jubilea poskytne Tatranská galéria umelcovi Ľubomírovi Purdešovi a jeho dreveným skulptúram celý výstavný priestor bývalej parnej elektrárne. Ľubomír Purdeš patrí k výrazným postavám súčasného slovenského sochárstva. Venuje sa komornému a monumentálnemu sochárstvu, objektu, inštalácii, realizácii diel v architektúre, kresbe a krajinným konceptom v počítačovej animácii.

Výstava s názvom NEOGÉN má svoje počiatky už v období po ukončení štúdií na bratislavskej VŠVU. Svoj koncept analýzy sochárskej hmoty a záverečnej syntézy priestorovej štruktúry rozpracoval vo svojom prvotnom projekte Trojjedinosť, ktorá predchádza súčasnej Všejedinosti. Všetky tri projekty majú v sebe prvky z ostatných a sú navzájom previazané. V tom čase uprednostnil projekt Trojjedinosť a dnes formuluje svoju Všejedinosť, aby nakoniec doplával do Neogénneho mora v Slanských vrchoch, pri kopách soli v Solivare. Ponáral sa do jeho hlbín a chodil po jeho dne.

Jadrom popradskej výstavy je dlhoročný sochársky projekt Všejedinnosť II – V (v rokoch 2007 – 2015), kde pri vytváraní skulptúr Purdeš vychádza z jedného „materského“ tela-kmeňa stromu, z ktorého vyberá jednotlivé dielce a hmoty. Dôležitým momentom procesu je zachovanie všetkej drevnej hmoty, od kľúčových vnútorných foriem až po obal, triesky, či dokonca piliny. Nachádzame tu vertikálne totemy, horizontálne píšťaly, dostredivé kruhy a špirály, hromady pilín-kvarkov, či levitujúce elementy. Je to objaviteľská cesta do vnútornej krajiny – cesta do „srdca“ sochárskej hmoty. Cyklické oboplávanie území a tém, ktoré si sám vytýčil. V tomto putovaní sa zračí variabilita formy aj jednota exaktnej aj sakrálnej roviny. Neogén je plný geologických súvislostí, pradávnych ozvien z tajomných útrob zeme a autorovho vnútra. Gén predstavujúci pôvodné, staré a rodové a Neo ako nové alebo novovytvorené vytvárajú spolu symbiózu a vyváženosť, nekonečnú reťaz rozprávania v dreve.


 

15. 6. 2016

OBRAZY Z TALIANSKA: Krajina, história, svet

POPRAD – TATRANSKÁ GALÉRIA
v spolupráci s  L´Archivio Italiano in Slovacchiao - Taliansky archive na Slovensku

16. júna 2015 – 30. júna 2015


Výstava fotografií fine art Digigraphie
Ochrana a zhodnotenie krajiny, histórie, architektúry, umenia, typických produktov, poľnohospodárstva a remeselnej výroby sú viac povinnosťou než potrebou, a hlavne v momente silnej krízy sa stávajú identifikačnými faktormi prestíže a krásy, od ktorých je potrebné začať.  
Významné talianske znalosti sa spájajú s tvorivosťou a súčasne so vzájomnou závislosťou a toto sa dosiahne tým, že zachováme to, čo sme dostali od minulosti a čo sme povinní s hrdosťou ochrániť.
Koncepcia krásy sa nachádza v mestách, dedinách, v krajine, posiatej ľuďmi, ale nimi rešpektovanej, medzi rozsiahlymi zelenými plochami, vo vodách riek, jazier a morí, medzi horami, ale taktiež v remeselnom produkte, ktorý je kapitálom vedomostí a profesionality.
Ale tu nechceme prehlbovať čisto ekonomické alebo politické aspekty, našim zámerom je skôr ukázať tie zvláštnosti, ktoré charakterizujú našu krajinu, dajúc každému autorovi možnosť vyrozprávať jeden príbeh, jedno miesto alebo jeden kontext, jednu prácu, jeden produkt, ktoré sú zamerané na krásu a exkluzivitu v tom najhlbšom zmysle, čo v skutočnosti pre všetkých autorov predstavuje červenú niť ich hľadania.
Projekt vznikol s cieľom predstaviť talianske dedičstvo z rôznych hľadísk a takto vytvoriť mozaiku skúseností, ktoré identifikujú našu vlasť.
Nie sú to obrázky najznámejších miest, je to skôr malé Taliansko, to, ktoré vyrába, stará sa o krajinu, zachováva dediny, ktoré intenzívne prežíva vieru, ktoré v majstrovstve remeselníctva nachádza pluralitu kultúru a tvorivosti.
V expozícii sú snímky autorov:
Andrea Bertani, Maurizio Galimberti, Elio Ciol, Stefano Ciol, Giuseppe Cozzi, Francesco D´Alonso, Francesco Bianchini, Augusto Viggiano, Mario Vidor, Virgilio Carnisio, Claudio Argentiero, Carlo Bevilacqua, Luca Capuano, Duccio Naci, Luciano Montemurro, Gianni Saracchi, Carlo Stucchi, Guido Giannini, Marco Ferrando.

Taliansky fotografický archív sa približne desať rokov zaoberá realizáciou fotografických výskumov, zameraných na zhodnotenie historického a umeleckého  dedičstva a krásy krajiny v rôznych talianskych regiónoch a okrem toho aj plánovaním a rozvíjaním výskumov s rôznou tematikou, napríklad: ochrana životného prostredia, miesta viery, poľnohospodárstvo ako identifikačná hodnota, história, mestá, dediny, atď.
Činnosť je identifikovaná v realizácii fotodokumentácií, v zadávaní špecifických tém skúseným fotografom, vytváraní relevantného množstva snímok, ktoré sú následne používané na výstavách a hodnotných publikáciách a v archívnych zbierkach.
Za zmienku stoja mnohé zorganizované kultúrne udalosti, ako aj posledná navrhovaná udalosť www.europhotofestival.it a kultúrne výmeny s inými európskymi krajinami.


 

19. 5. 2015

Ján a Boris Kudlička: Priestor – krajina otca, javisko syna

Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková

Vernisáž: 29. 5. 2015 o 17. 00

Termín výstavy: 29. 5. 2015 ˗ 2. 8. 2015

Tatranská galéria otvára výnimočný multimediálny projekt, špeciálne realizovaný pre priestor Elektrárne TG, venovaný niekoľkým žánrom umenia : výtvarné umenie, scénografia, hudba, divadlo, film, fotografia. Zjednocujúcimi osobnosťami tohto projektu sú umelci – otec a syn Ján a Boris Kudličkovci.

Profesor Ján Kudlička pochádza z Ružomberka, kde pôsobí dodnes. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, spočiatku v ateliéri vše­obecnej prípravy u prof. Ladislava Čemické­ho (1966 – 1968), neskôr v ateliéri figu­rálnej kompozície a krajiny u prof. Jána Želibského (1968 – 1972). Po štúdiu sa zameriava na pedagogickú činnosť v Ružomberku a vlastnú tvorbu v ateliéri v Liptovskom Mikuláši, kde spoznáva viacero významných osobností slovenského umeleckého života ˗ Ester Martinčekovú-Šimerovú, jej manžela fotografa Martina Martinčeka ale aj Ľudovíta Fullu. Jeho pracovný priestor nie je zameraný len na Slovensko a súčasťou jeho inšpirácií sú aj Česko, Kanada alebo Egypt. Profesúru ukončil v roku 2012 na Akadémii sztuk pieknych vo Varšave.

Emotívny účinok umelec dosiahol obrazovou kompozíciou elementárnych tvarov  (bodov, perforovaných otvorov, línií a čiar) . Cykly tvorby: Z môjho herbára, Pamäť krajiny, Zrkadlo krajiny.) Vizuálne štruktúry spríbuzňuje s hudobnými štruktúrami, a tak vytvára svoje „Krajinopartitúry“, svet/priestor jeho perforovaných miniznakov základných geometrických tvarov, zoradených do prísnej, avšak esteticky účinnej kompozície.

Výnimočnými opusmi tvorby Jána Kudličku  sú Madony a Piety, ktorých symbolika a emotívny účinok je zdôraznený práve autentickým tvaroslovím a rukopisom autora. Spoločným znakom obidvoch tém je typická jednoduchosť , strohosť, jemnosť  a ladnosť tvarov, farieb, zdôrazňujúca čistotu a pokoru.

Okrem spomínaných obrazových cyklov tvorby sa na tejto výstave predstaví aj aktuálnymi fotografiami z roku 2015. Tie Ján Kudlička zhotovil pri poslednej návšteve New Yorku.  Fotografoval výklady – novodobé portály do duše súčasného konzumného človeka. Výklady, ktoré odzrkadľujú lesk aj biedu našej súčasnosti. Fotozábery  sú provokujúce a v tvorbe Jána Kudličku niečo úplne nové.

Boris Kudlička pochádza rovnako ako jeho otec z Ružomberka. Študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave na Katedre scénického a kostýmového výtvarníctva Divadelnej fakulty. Po škole začína spoluprácu s Teatr Wielki – Opera Narodowa vo Varšave. Spolupracuje s viacerými režisérmi – Mariuszom Trelińskim, Keithom Warnerom alebo Dalom Duisingom a inscenáciách pre svetové operné scény. Profesionálne sa venuje aj vytváraniu dekorácií do filmov alebo výstavnému designu. Po návrhu Poľského pavilónu pre Expo 2010 v Shanghai v spolupráci s WWAArchitects sa stáva o rok neskôr partnerom v tomto architektonickom štúdiu vo Varšave.

Hviezdy svetovej opery, najslávnejší sólisti i režiséri vyslovili scénografickým kreáciám Borisa Kudličku vysoké uznanie.

Účasť na svetovom  Pražskom Quadriennále scénografickej tvorby v Prahe je snom a želaním každého scénografa. Boris Kudlička po získaní zlatej medaily na Pražskom Quadrienále v roku 2007 bol vymenovaný za generálneho komisára Pražského Quadrienále 2011, jeho umeleckému majstrovstvu sa tak nemohlo dostať vyššieho a objektívnejšieho ocenenia.

Výstava dvoch generácií autorov Jána a Borisa Kudličku, otca a syna, prezentuje ich pohľad na priestor prevedený dvoma rozdielnymi formami – maľbou a scénografiou. Jánovu poetickú sémantiku, meditatívny podtón a esenciálnu citlivosť krajiny dopĺňa Borisova veľkolepá jednoduchosť divadelných scén.


 

24. 3. 2015

Reductive.NL
4 generácie geometricko-abstraktného umenia z Holandska

Tatranská galéria v Poprade
Vás pozýva na slávnostné otvorenie výstavy 
REDUCTIVE.NL 
Štyri generácie geometrickej abstrakcie z Holandska
v piatok 27. marca 2015 o 17.00 v Elektrárni TG, 
Hviezdoslavova 12, Poprad 

Výstavu otvorí Roland de Jong Orlando, kurátor výstavy
Záštitu nad výstavou prevzal Jeho Excelencia Richard van Rijssen, veľvyslanec Holandského kráľovstva v SR
Hudobný hosť vernisáže: Robo Šimko & Massriot 

kurátor: Roland de Jong Orlando
spolupráca : 
Jarostaw Denisiuk, CS Galeria EL, Elbląg (PL), Jiří Jůza, Galerie výtvarného umění Ostrava, Tadeáš Goryczka, Kabinet architektury Ostrava, Viktor Hulik, Galeria Z Bratislava,
Anna Ondrušeková, Tatranská Galéria v Poprade
Výstava potrvá do 24. mája 2015

 

Výstava pod kuratelou známeho holandského umelca Rolanda de Jong Orlanda je súčasťou medzinárodného projektu, ktorý začal v Holandsku, neskôr v Poľsku (Elblag), v Čechách (Ostrava) a následne v Poprade na Slovensku. Ide o významné podujatie nielen pre podtatranský región, ale aj pre širokú kultúrnu verejnosť na Slovensku.
Reductive.NL zahŕňa diela umelcov narodených v 40., 50. a 60. rokoch, a o dvadsať rokov neskôr, v 80. rokoch. Vekový rozdiel medzi najstarším a najmladším účastníkom je bezmála 60 rokov. Výstava Reductive.NL predstavuje diela štyroch generácií holandských umelcov.
Najstarším účastníkom je Cyril Lixenberg (1932), ktorý sa hrá s geometriou a využíva kovové pláty, ktoré ohýba, krúti, prerezáva, alebo vsúva do seba. Najmladší Til Orlando Frijns a Anna Barbara Kolbe nemajú ešte ani tridsať.
Dôležitým kontextom výstavy Reductive.NL je humanitný aspekt poukazujúci na používanie geometrických tvarov ako symbolov odcudzenia súčasného človeka, jeho stratenosť v súčasnom svete. Geometria nie je len cestou k hľadaniu pravidiel, čistoty a usporiadaniu, ale je spätá rovnako s mnohovýznamovosťou a ornamentom často blízkym arabskému umeniu. Ako o týchto zmenách referuje a ako sa voči nemu stavia súčasné geometrické umenie v Holandsku? Rodia sa tam snáď ako na počiatku 20. storočia nové významy? 
Na tieto otázky snáď do istej miery odpovie výstava Reductive.NL. Už samotná koncentrácia 32 tvoriacich osobností, reprezentujúcich štyri generácie žijúcich, aktívnych umelcov, je obrovská kurátorská a logistická akcia, ale zároveň obrovská šanca zoznámiť sa s pomerne málo známym umením, s tvorbou súčasných žijúcich holandských umelcov, s jeho dynamikou a nepreberným množstvom riešení, techník a rôznorodosti postojov. Predstaviť ho v krajinách s takou silnou tradíciou konštruktivizmu, ako je Poľsko, Maďarsko, Česká Republika a Slovensko má tiež zaujímavý bádateľský efekt, pretože umožňuje porovnávanie s veľkým dedičstvom medzinárodných smerov.


 

24. 3. 2015

Hry s umením 2015 – GEOMETRIA JE KRÁSNA

Tatranská galéria v Poprade
a BIBIANA – medzinárodný dom umenia pre deti

vás pozývajú na otvorenie projektu
HRY S UMENÍM 2015 – SVET ABSTRAKCIE
Geometria je krásna
27. marca 2015 o 17.00

Elektrárneň TG, Hviezdoslavova 12, Poprad
výstava otrvá  27. marca – 24. mája
hudobný hosť vernisáže 
Robo Šimko & Massriot


Hry s umením 2015
Tatranská galéria v Poprade opäť prichádza s projektom, určeným 
pre deti a mládež všetkých vekových kategórií, tentoraz s témou 
abstrakcie a geometrie.
Súčasťou projektu sú dve zaujímavé výstavy. 
Prvou  je unikátna európska výstava štyroch generácií holandskej abstraktnej tvorby REDUCTIVE.NL a druhou je hravé výtvarné 
stvárnenie a priblíženie geometrie GEOMETRIA JE KRÁSNA.
Priestor Elektrárne Tatranskej galérie sa stane kreatívnym 
a edukatívnym ateliérom, otvoreným pre všetkých záujemcov 
o dobré umenie a ešte niečo navyše.
kurátorka projektu Anna Ondrušeková


GEOMETRIA JE KRÁSNA
Vieš, čo je matematika?
Matematika znamená po grécky milovať poznanie.
(z gr. μαθηματικός (mathematikós) = „milujúci poznanie“ > μάθημα (máthema) = „veda, poznanie“)
 
Vieš, čo je geometria?
Geometria je časť matematiky.
Geometria z gréckych slov: 
geo = zem a metros = meranie, geometria = meranie zeme
Bojíš sa geometrie?
Nemusíš...
Geometria je krásna, je všade okolo nás!
To sú úvodné slová výstavy, ktorá sa snaží ukázať, čo všetko 
geometria je, kde všade ju môžeme nájsť, ako sa dá s geometriou 
hrať a skúmať ju.

V krásnej a objavnej výstave môžu deti i dospelí obdivovať zázraky geometrických tvarov všade okolo nás, predstaví im miesto geometrie v histórii, priblíži jej úzky vzťah s výtvarným umením a sta-viteľstvom. Pomocou interaktívnych hier, stavebníc a rôznych vedomostných testov pomôže deťom nájsť a pochopiť jej krásu a užitočnosť. Výstava je významným počinom na ceste odstraňovania negatívneho vzťahu k matematike a geometrii, či strachu z nich, pretože pramení len z neznalosti.    
Geometrické štruktúry v prírode sú tým najzákladnejším poznaním, ktoré človek má a denne sa s nimi stretáva, hoci nie vždy si to uvedomuje. Môžeme pozorovať krištáliky, bubliny vo vode, snehové vločky, špirály v prírode, mikrosvet, symetriu rastlín, rast stromov, včelie plásty, pavučiny a mnohé ďalšie prírodné veci a javy. Uchvátia nás svojou dokonalosťou. Všimneme si, aké sú presné, akoby ich niekto narysoval, vytvoril podľa zvláštnych a zároveň krásnych zákonitostí. Tieto zákonitosti ľudia začali skúmať už dávno a hľadali odpovede na otázky: Prečo je to tak? Ako to funguje?.
Zvedavci sa niečo dozvedia o tom, ako rozmýšľali výmyselníci Gréci, aké úžasné objavy spra-vili pred viac ako 2000 rokmi, môžu merať tak, ako to robili Egypťania, počítať s kamienkami, poskladať Pytagorovu vetu. Skúmanie krásy a prírodných zákonitostí, ich použitie v umení a architektúre (a nielen tam) nás privádza k ďalším matematikom a umelcom. Môžeme obdivovať ilustrácie Leonarda da Vinciho, porozmýšľať, ako funguje zlatý rez a prečo je zlatý? Zlatý rez opäť nachádzame v prírode.
Viete poskladať mnohosteny? Určite ich poznáte, nie je to vôbec ťažké, aj futbalová lopta je mnohosten. Geometria je praktická, využívame ju pre stavby a konštrukcie. Aj deti si môžu postaviť veľkú drevenú konštrukciu, zahrať sa so skladacími plochami, spraviť si ulitu, či nevídanú skrýš. Dozvedia sa, ako v stredoveku pracovali kamenári a vytvárali úžasné kamenné gotické stavby, okná a ozdoby. Potre-bovali na to iba kružidlo a pravítko a dokázali zázraky.
Fraktály sú nepravidelné, fragmentované geometrické tvary, ktoré môžu byť rozdelené na časti, z ktorých sa každá aspoň približne podobá, je zmenšenou kópiou celého geometrického tvaru. Táto vlastnosť, ktorá sa tiež nazýva sebepodobnosť, sa vyskytuje v hojnom počte v prírode. V podstate všade, kam sa pozriete, sú fraktály: napríklad hory, mraky, snehové vločky, rieky alebo cievny systém. Fraktály sú na prvý pohľad najzložitejšie geometrické objekty, ktoré súčasná matematika skúma.
Krátke filmy deti vtiahnu do nekonečnej štruktúry fraktálov, akoby padali hlbšie a hlbšie. A zrazu sa ocitnú opäť v prírode!
Geometria je aj základom ornamentu (ornament je od slova ornare – zdobiť a ordo – poriadok). Ornamenty sú všade okolo nás. Majú svoj význam, zdobia rôzne predmety, steny, okná, podlahy, látky, taniere... a nachádzajú inšpirácie v prírode. Deti si poskladajú vlastné mozaiky, vzory a vyskúšajú aj ako to ide na počítači.
Dúfame, že svet geometrie očarí všetkých a nikto sa jej už nebude BÁŤ!

Autorka scenára a výtvarno-priestorového riešenia Ing. arch. Lucia Marušicová
Dramaturgia Valéria Marákyová


 

17. 3. 2015

Pietna spomienka venovaná obetiam prvého transportu zo Slovenska 
do koncentračného tábora Auschwitz.


Deportácie Židov zo Slovenska v roku 1942 boli uskutočňované na základe Zákona o právnom postavení Židov č. 198/1941 - tzv. Židovského kódexu zo dňa 9. septembra 1941. V prvej fáze deportácií vznikli koncentračné strediská na Patrónke  v Bratislave, Žiline, Poprade, Seredi a Novákoch, odkiaľ boli vypravené vlakové súpravy s deportovanými. Prvý transport s mladými židovskými ženami odišiel z Popradu 25. marca 1942.

TLAČOVÁ BESEDA
Tlačová beseda pri príležitosti pietneho podujatia, otvorenia výstavy „Smrť holubíc“ v Tatranskej galérii v Poprade a predstavenia projektu „Storočia, ľudia, osudy“ sa uskutoční 24. marca 2015 o 10.30 v priestoroch Tatranskej galérie v Poprade.

Program pietneho podujatia − 25. marec 2015: 
15:30 hod. – kladenie vencov pri pamätnej tabuli obetí holokaustu na železničnej stanici v Poprade,
16:00 hod. – otvorenie výstavy Igiho Brezu – SMRŤ HOLUBÍC
16:30 hod. – poeticko-hudobné pásmo – PRIEZRAČNÝ SMÄD (recitujú Silvia Donová a Peter Vilhan, hudobný sprievod Nataša Kötelesová a Mária Šabaková)
Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12

Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry v rámci svojho výskumného programu realizovalo projekt „Storočia, ľudia, osudy“. Výskum prebiehal v rokoch 2009 – 2015 a encyklopedickou formou v sebe obsiahol informácie o Židoch zo Slovenska zachytené v archívoch vo forme súpisov, v monografiách lokalít a profesií, vo svedectvách a súkromných archívoch. Dielo zahŕňa osoby žijúce na území dnešného Slovenska od stredoveku po rok narodenia 1945. Mottom projektu je myšlienka „Keď už nemajú hroby, nech sa navždy uchovajú ich mená ako memento pre dnešok a budúcnosť ". Rozsah 80.000 osobných hesiel presiahol možnosť knižného vydania, preto bude projekt sprístupnený prostredníctvom CD – ROM.
Projekt bol realizovaný v spolupráci s riaditeľom SNM – MŽK  Pavlom Mešťanom, Evou Polákovou, Martinom Korčokom, Michalom Vaněkom,  Kamilou Fircákovou, zostavil Ladislav Lajcha.


 

21. 1. 2015

SALVADOR DALÍ

Marc Chagall, André Derain, Raoul Dufy, Jean Carzou

Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12

Vernisáž: 29. 1. 2015 o 17.00

Termín výstavy: 29. 1. 2015 – 22. 3. 2015

Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková

Tatranská galéria sa pri príležitosti svojho 55. výročia založenia rozhodla otvoriť jubilejný rok mimoriadnym výstavným projektom medzinárodného významu. Otvoreniu výstavy predchádzala dvojročná spolupráca so SARL Amniencom France. Počas nasledujúcich týždňov budú mať návštevníci Elektrárne možnosť zhliadnuť jedinečnú koncepciu originálnych diel piatich svetoznámych francúzskych umelcov 20. storočia.

Elektráreň prepožičia svoje výstavné priestory dielam Salvadora Dalího, Marca Chagalla, André Deraina, Raoula Dufyho a Jeana Carzoua.

Najrozsiahlejšou je výstava Dalího pod názvom Zhmotnenie surreálneho. Predstavíme Vám prostredníctvom 100 diel (papierové litografie, litografie na hodvábe, xylografie, keramiku, medaily, pamätnej brošne, plastiky, poštové známky, etikety na vína) významného umelca prvej polovice 20. storočia, ktorý sám seba považoval za intelektuálneho umelca. Salvador Dalí je označovaný ako jeden z najvýznamnejších predstaviteľov surrealizmu v umení.

Ďalšie umelecké smery fauvizmus a kubizmus budú mať zastúpenie v 10 kresbách Dufyho z cyklu Maitres du dessin. Výstavu diel André Deraina tvoria exponáty zo súkromnej zbierky kompletnej sady 36 litografií ilustrácie Petroniovho „Satyricona“. Prezentované diela umožnia návštevníkom spoznať svet umelcovými očami a odhaliť jeho inšpirácie, ktoré mu poskytli možnosť vyjadrenia svojich subjektívnych pocitov, emócií a myšlienok prostredníctvom umenia.

Marc Chagall vytvoril vlastný jedinečný s nikým neporovnateľný ľahko rozpoznateľný svetový umelecký štýl. Umelca budú môcť návštevníci spoznať vďaka cyklu 12 litografií ukrytých pod názvom 12 izraelských kmeňov. Jedná sa o 12 vitráží synagógy Abbel v Hadassah Medical Center v Jeruzaleme, ktoré boli realizované v rokoch 1959 – 1961. Vo vitrážach hrá slnečné svetlo významnú úlohu. Preniká cez sklo a rozžaruje obraz do stovky rôznych farebných odtieňov. Symbolické pozadie diela odkrýva biblický motív. 12 kmeňov predstavuje potomkov 12 synov patriarchu Jakuba, ktorí podľa Písma tvorili ľud Izraela. Podľa Biblie mal každý z kmeňov svoju vlastnú vlajku a štátny znak. Jean Carzou sa priaznivcom umenia predstaví 10 litografiami z cyklu France. Francúzsky umelec s arménskymi koreňmi ilustroval diela velikánov svetovej literatúry ako Ernest Hemingway či Albert Camus.

Pod kurátorskou koncepciou je podpísaná riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková. Tatranská galéria ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť spoznať rozmanitú tvorbu svetových umelcov prvej polovice 20. storočia po prvýkrát, ktorá bude ešte dlho rezonovať v mysliach divákov po zhliadnutí pestrého výberu originálnych diel.


 

14. 1. 2015

Ján Hála z depozitu Tatranskej galérie

výstava je sprístupnená od 19. januára 2015

Miesto: Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12

Kurátorka: Anna Ondrušeková

 

Dňa 19. januára uplynie presne 125 rokov od narodenia Jána Hálu, jedného z najvýznamnejších českých umelcov pôsobiacich a žijúcich v podtatranskom regióne. Pri tejto príležitosti sa Tatranská galéria rozhodla časť svojich priestorov v stálej expozícii prepožičať výberovej kolekcii diel z depozitu Tatranskej galérie, prevažne olejomalieb. Kurátorsky výstavu koncipovala riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.

Ján Hála sa narodil 19. január 1890 v juhočeskom mestečku Blatná. Po skončení obecnej školy, ktorú vychodil v Blatnej v roku 1905, odchádza študovať na gymnázium do Českých Budejovíc a v roku 1909 na Filozofickú fakultu Karlovej univerzity, odbor história. Počas vysokoškolských štúdií sa naďalej venuje kresleniu a maľovaniu. Na jeseň 1909 sa rozhodol zúčastniť konkurzu na bezplatné štúdium maliarstva na maliarskej škole F. Engelmüllera a v rokoch 1910-1915 absolvuje štúdium na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Pražská akadémia formovala Hálu viac názorovo ako výtvarne. Od roku 1918 žil v Blatnej, Moste a od augusta 1923 až do svojej smrti si za miesto svojho pôsobenia zvolil Važec. Na Slovensko Ján Hála prišiel ako vyslanec určitej ideológie, politického názoru. A z pohľadu Hálovej životnej i umeleckej voľby, rozobrať ideu „národa československého“. Važec pre umelca symbolizoval miesto, kde sa akoby zastavil čas, zakonzervovala prapôvodná kultúra, etika, zvyky, životný štýl.

V roku 1925 sa Hála stáva členom Spolku slovenských výtvarných umelcov, o tri roky neskôr vstupuje do Umeleckej besedy Slovenska. V roku 1926 zakladá spoločne s maliarmi F. Havránkom, V. Hohausom, I. Kučerom a architektom V. Jeřábkom umelecký spolok Tatran, ktorého sídlom sa stal Važec. Spolok sa hlásil k tematike Tatier.

Žánrovo výstava diel Jána Hálu predstaví návštevníkom autorovu tvorbu z posledných tridsiatich rokov autorovej umeleckej činnosti. Koncom 20-tych a začiatkom 30-tych rokov sa Hálov rukopis postupne odpútava od folklorizmu a rozhodujúcu úlohu zohráva v jeho tvorbe objav témy, ktorá sa stane pre maliara erbovou – portrétu važeckej mladuchy. Z tohto cyklu Tatranská galéria predstaví diela: Važecká mladucha, Zuzka. Metaforicky svadobný motív predstavuje lyrickú, nežnú a čistú dušu slovenského ľudu. Záujem o svojrázny ženský typ povyšuje Hála až do akéhosi maliarskeho vytrženia nad obrazom pracujúceho človeka na monumentálnom pozadí tatranských brál. V tomto období vznikajú veľkoformátové plátna: Dievča s chlebom, Dievčatko s krčahom, či Bielenie plátna.   

Okrem maliarstva sa Ján Hála venoval tiež literárnej tvorbe a ilustrácii - patrí k zakladateľom modernej slovenskej ilustračnej tvorby pre deti. Samostatne vystavoval v Prahe (1932), Košiciach (1931, 1933, 1938), Bratislave (1932), Liptovskom Mikuláši (1933). Súborné výstavy mal v Martine (1954), Liptovskom Mikuláši (1956, 1982), Prahe (1982), Bratislave (1990). Liptovská galéria P. M. Bohúňa sprístupnila v jeho dome vo Važci pamätnú izbu.

V druhej polovici 50-tych rokov 20. storočia umelcova aktivita postupne slabne. Choroba mu nedovoľuje venovať sa maľbe. Začiatkom roka 1959 absolvuje cestu do Prahy, avšak väčšinu času strávi v nemocnici a po návrate domov, 17. mája 1959 zomiera vo Važci.


 

12. 1. 2015

SCANDI: rozsahom, kvalitou a ucelenou koncepciou unikátna prehliadka špičkových severských filmov po prvý krát v Čechách a na Slovensku!


Bratislava, 18. 12. 2014 – Česká a slovenská premiéra vynikajúceho filmu Roya Andersonna Holub sedel na konári a rozmýšľal o živote - aktuálneho víťaza festivalu v Benátkach - zaháji historicky prvý ročník festivalu severských filmov SCANDI. Od 14. do 18. januára SCANDI ponúkne najnovšie filmy i reštaurovanú severskú klasiku v komplexnej distribučnej zostave – 15 filmov v trinástich českých a slovenských kinách, 20 VOD (Video-On-Demand) titulov na portáloch partnerov festivalu (v Českej republike O2 a na Slovensku Slovak Telekom) a 23 filmov v prémiovej televízii Film Europe Channel. Nenechajte si ujsť mimoriadne výdatnú, kvalitnú a intenzívnu severskú filmovú lekciu!

„Severské krajiny sú príkladom kreativity, podnikavosti, schopnosti prežiť a umenia premeniť nevýhody na zaujímavosti. Krajiny severu, rovnako ako ich vlajky, tvoria napriek rozdielom vo farbách jeden pocitový a kultúrny celok. Dáni, Švédi, Nóri, Fíni a Islanďania ponúkajú viac ako 100 filmov ročne, entuziasticky koprodukujú, dokážu zorganizovať fungujúcu sieť škôl, kín, inštitúcií, festivalov. Ich kinematografia  má oporu v kvalitnej a na export dobre pripravenej seriálovej televízii.  Vitálny severský film sa dokáže moderne komerčne predať, ale i vyhrať ”staré” Benátky,“ uviedol Ivan Hronec, prezident mediálnej spoločnosti Film Europe, ktorá SCANDI organizuje. 

Rovnako ako Be2Can, úspešná festivalová prehliadka súťažných filmov z Cannes, Berlinale a Benátok, ktorou spoločnosť Film Europe v októbri minulého roku nadchla milovníkov súčasnej kvalitnej kinematografie, i festival SCANDI umožňuje divákom zvoliť svoju obľúbenú distribučnú platformu. Výnimočné filmové zážitky si budú môcť vychutnať v tradičnej atmosfére kamenných kín, z pohodlia domova na televíznej obrazovke alebo operatívne na mobile či tablete prostredníctvom služby Video-On-Demand. 

Kiná
Priaznivci klasického „veľkého plátna“ môžu od 14. do 18. januára zamieriť na očakávané české premiéry severských filmov i reprízy aktuálnych titulov. Premietať sa bude v Prahe – kino Lucerna, kino Evald, v Brne – kino Art, v Ostrave – Minikino, v Chomutove – kino Svět, v Havířove – kino Centrum, v Bratislave – Kino Film Europe, kino Mladosť, v Košiciach – Kasárne Kulturpark, v Poprade – Kinoklub Film Europe a v Martine – kino Strojár.

Zahajovacím filmom festivalu bude víťaz Zlatého leva z MFF Benátky 2014 - Anderssonov Holub sedel na konári a rozmýšľal o živote. Premiérového uvedenia v Čechách a na Slovensku sa vďaka SCANDI dočká taktiež  mysteriózny horor z Cannes Keď zvieratá snívajú (réžia J. A. Amby), antihomofóbna komédia Levie srdce (réžia D. Karukoskiú) či „skutočný“ thriller V hlbinách (réžia E. Skjoldbjaerg).  Diváci si radi pripomenú hit Sex, drogy a dane (réžia Christoffer Boe) alebo O koňoch a ľuďoch Benedikta Erlingssona. Exkluzívnou udalosťou - ozdobou festivalového programu -  bude kolekcia zreštaurovaných filmov legendy svetového filmu Ingmara Bergmana – oscarová snímka Fanny a Alexander, Siedma pečať, Lesné jahody a Jesenná sonáta. Detská sekcia SCANDI poteší tradičnými zimnými filmovými rozprávkami Cesta za vianočnou hviezdou a Magické striebro. 

VOD
Internetovú videotéku poskytne spoločnosť Slovak Telekom, vďaka ktorej si môžu záujemcovia pozrieť 20 VOD premiér na svojich počítačoch, tabletoch alebo mobilných telefónoch. Okrem spomínaných rozprávok a vybraných filmov Ingmara Bergmana zaradil Slovak Telekom do svojej ponuky napríklad filmy Únos Tobiasa Lindholma, Odhalený prístav, Perfect Sense, trilógiu Easy Money či Call Girl.     

TV
Lákadlom prémiového televízneho kanálu Film Europe Channel, tretej platformy k sledovaniu festivalových filmov, bude trierovská kolekcia filmových provokácií vrátane Nymfomanky (1 a 2), Melanchólie alebo Antikrista. Mezi 23 pozoruhodnými snímkami zaujme taktiež Správny chlap i dokumentárny film o jednom z najvýznamnejších fínskych režisérov Akimovi Kaurismäkim.  

„Severských filmových prehliadok je v Čechách  a na Slovensku dostatok, ale ako by im niečo chýbalo. Veľké festivaly, distribútori i verejnoprávna televízia nemajú energiu na pravidelnosť a detaily a dramaturgovia menších prehliadok nemajú nástroje na solídny programový koncept. Napriek tomu im však patrí vďaka. Vybudovali nadšené severské filmové publikum, ktoré teraz SCANDI pozýva na prvú filmovú severskú lekciu v novom roku,“ dodal k poslaniu festivalu Ivan Hronec.

Záštita

Dôkazom výnimočnosti a atraktívnosti novej filmovej prehliadky SCANDI  je záštita, ktorú  nad podujatím prevzali   dve  významné inštitúcie – veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva a Veľvyslanectvo Fínskej republiky. Prehliadku exkluzívnej kolekcie severských filmov otvorí otvorí  Dušan Chrenek - vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.  

Misiou Film Europe je európsky film. FILM EUROPE MEDIA COMPANY s tímami v Prahe, Bratislave, Londýne a v Cannes nakupuje i koprodukuje a  v kinách, na VOD a DVD distribuuje a vo vlastných televíziách vysiela iba európsky film. Do programov českých, slovenských, maďarských a poľských kín a festivalov priniesla od roku 2009 viac ako 200 špičkových filmov. Od roku 2010 prevádzkuje národné tématické televízne kanály KINO CS, DOKU CS a MUZIKA CS. V roku 2011 spustila vysielanie FILM EUROPE CHANNEL – prvej európskej filmovej televízie, s 800 filmami výhradne európskej kinematografie. V septembri 2013 otvorila v Bratislave festivalové KINO FILM EUROPE. V roku 2014 spustila v Čechách a na Slovensku festival francúzskeho filmu Crème de la Crème a festivalovú prehliadku sútažných filmov z Cannes, Berlinale a Benátok - Be2Can. V roku 2015 založila prehliadku severských filmov – SCANDI. 
Film Europe je európskym lídrom nákupu, festivalových uvedení, kinodistribúcie a televízneho vysielania európskeho filmu.


 

4. 12. 2014

Ferdinand Katona (1864 – 1932): Nasledovník odkazu Ladislava Mednyánszkeho

Ladislav Mednyánszky: Kufor kresieb

Slávnostné uvedenie monografie Ferdinanda Katonu
Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Vernisáž: 12. 12. 2014 o 17. 00
Termín výstav: 12. 12. 2014 – 1. 3. 2015
Kurátorská koncepcia: 
Anna Ondrušeková Ferdinand Katona (1864 – 1932) Nasledovník odkazu Ladislava Mednyánszkeho
Zsófia Kiss Szemán Ladislav Mednyánszky – Kufor kresieb
Program vernisáže: Barbora Ďubeková – soprán, Juraj Libera - akordeón

Tatranská galéria pri príležitosti 150. výročia narodenia Ferdinanda Katonu (1864 – 1932) prepožičiava svoje výstavné priestory umeleckým dielam žiaka a súčasne jeho mentora, Ferdinandovi Katonovi a Ladislavovi Mednyánszkemu.
Život a dielo Ferdinanda Katonu ovplyvnilo niekoľko okolností. V prvom rade domovské prostredie – najprv Džurkov, chudobná časť rodnej Spišskej Starej Vsi a neskôr Kežmarok, kam sa spoločne s rodičmi presťahoval. Kežmarok  Katona považoval  po celý život  za svoje otcovské rodné mesto. Časté návraty do rodného mesta v ňom prebudili myšlienku na vlastné múzeum – galériu situovanú práve v tomto meste. Domovským prostredím, z ktorého čerpal svoje inšpirácie sa mu však stala drsno-krásna príroda Vysokých Tatier a okolitý spišský región.

K Mednyánszkemu Katona prichádza ako 15 ročný a s jeho pomocou získava výtvarné vzdelanie. Brával ho so sebou na cesty do zahraničia a na svoj „medňanskovský“ spôsob ho učil vidieť a zobrazovať svet. Katona vstúpil do umeleckého života pred koncom 19. storočia, teda v čase expanzie umeleckých prúdov a smerovaní. Svetom vládli symbolizmus, syntetizmus, luminizmus, impresionizmus a secesia. Katona si od Mednyánszkeho osvojil nielen formálne poznatky figurálnej kresby, ale od svojho učiteľa prevzal voľbu motívu v duchu intímnej náladovej krajiny. Tak ako Mednyánszky aj Katona prešiel v krajinomaľbe od obdobia náladového romantizmu k stredoeurópsky modifikovanému impresionizmu. 

Výstava Kufor kresieb predstaví výber z kolekcie reštaurovaných diel Ladislava Mednyánszkeho, ktoré spravuje Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Koncepcia výstavy bude pozostávať z reštaurovaných kresieb, ktoré sú podstatné z celkového pohľadu na Mednyánszkeho tvorbu, pretože mnohé z nich viedli k vytvoreniu vynikajúcich olejomalieb. Predmetné kresby, predovšetkým figurálne štúdie, siahajú do autorovho raného tvorivého obdobia.
V rámci prezentácia výstav a zároveň svojej odbornej činnosti vydá Tatranská galéria druhé doplnené vydanie publikácie Ferdinand Katona (1864 – 1932). Výstava diel Ferdinanda Katonu, ktorú tvoria diela z rôznych inštitúcií, ale aj od súkromných zberateľov budú mať možnosť uvidieť návštevníci po prvýkrát.
Zároveň si Vás dovoľujeme pozvať na prehliadku stálej expozície Tatranskej galérie, venovanej tvorbe Ferdinanda Katonu do Spišskej Starej Vsi.

Diela zapožičali: 
Liptovská galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši
Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi
Východoslovenská galéria v Košiciach
Múzeum v Kežmarku
Súkromní zberatelia


 

12. 9. 2014

Imrich Svitana: Od A po Z

Vernisáž: 19. 9. 2014 o 17. 00

Program vernisáže: hudobný hosť Janko Lehotský

Termín výstavy: 19. 9. 2014 – 2. 11. 2014

Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková

Imrich Svitana, rodák zo Spišskej Novej Vsi,žijúci a tvoriaci v Poprade, v roku 2014 oslávi svoje 70-te narodeniny. Pri príležitosti umelcovho jubilea sa Tatranská galéria rozhodla vo svojich vynovených priestoroch zorganizovať výstavu pod názvom Od A po Z venovanú tomuto významnému umelcovi. Autor a kurátorka výstavy Anna Ondrušeková predstavia návštevníkom prierez tvorby umelca od jeho začiatkov až po súčasnú umeleckú činnosť. Výstava bude koncipovaná v šiestich tematických okruhoch. Návštevníci tak budú môcť zhliadnuť umelcovu tvorbu v oblastiach: socha, kresba, šperk, medaila, minca, fotografia.

Akademický sochár Imrich Svitana svojou umeleckou tvorbou vzdáva hold svojej profesii a zachováva vernosť prostrediu, z ktorého vzišiel. Do umeleckého povedomia a u odbornej verejnosti sa Imrich Svitana zapísal svojimi prevedeniami v oblasti medaily a šperku, ktorými sa prezentoval na celoštátnych i medzinárodných súťažiach. V neskoršom období vplyvom prostredia a jeho bohatej kultúrnohistorickej tradície rozvíja svoj talent v klasických sochárskych materiáloch – ružbašský travertín, drevo a bronz. Do umelcovej tvorby sa pretavuje symbióza človeka a prírody. Paralelne sa Imrich Svitana okrem sochárskej tvorbe venuje tiež kresbe a maľbe pastelom. Významné sú aj jeho monumentálne realizácie v architektúre (železničná stanica Poprad – Tatry…). Inšpirácie a podnety k umeleckým dielam nachádza v architektúre starých civilizácii, ktoré ho fascinujú svojou mystickou a záhadnou majestátnosťou. Imrich Svitana pôsobí na slovenskej výtvarnej scéne vyše štyridsať rokov, patrí medzi zakladateľské osobnosti umeleckého šperku. Do tvorby v oblasti šperkov pretavuje umelec svoju hlbokú religióznu stránku.  Za svoje prevedenia šperkov, medailí            a mincí získal autor viacero domácích i zahraničných ocenení. Imrich Svitana sa zúčastnil desiatok samostatných a kolektívnych výstav na Slovensku i v zahraničí a jeho diela sú zastúpené v zbierkových fondoch mnohých slovenských kultúrnych inštitúcií.

Na výstave TG a autor predstavia takmer 150 diel z majetku autora a z depozitov SNG v Bratislave, VSG Košice, GUS Spišská Nová Ves, SNM Levoča a TG v Poprade.


 

8. 9. 2014

Milan Malast: Modlitba dreva

– skvosty drevenej sakrálnej architektúry na Slovensku vo fotografiách Milana Malasta

Vernisáž: 10. 9. 2014 o 17. 00

Termín výstavy: 2. 9. 2014 – 18. 9. 2014

Výstava Modlitba dreva Milana Malasta ponúka návštevníkom možnosť zhliadnuť fotografie drevených kostolíkov, ktoré predstavia pamiatky sakrálnej architektury Slovenska. Fotografie zachytávajú drevené kostoly, ktoré boli postavené v rozmedzí 15. – 18. Storočia, väčšina z nich sú Národné kultúrne pamiatky a niektoré z nich sú zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zábery okrem exteriérov chrámov prezentujú tiež pohľady na ikonostasy, ktoré sú neodeliteľnou súčasťou gréckokatolíckych kostolov. Chrámy boli postavené na vyvýšených miestach a v ich tesnej blízkosti sa nachádzal cintorín obklopený kamenným múrom alebo dreveným oplotením. Neďaleko mnohých z nich sa nachádzali zvonice zvolávajúce veriacich k piete, úcte a k modlitbe. A všade sa nachádza kríž. Symbol utrpenia a obety, dokonalá symetria pokory, katarzie a nádeje.   

Autor fotografií (v sépiovom odtieni) Milan Malast citlivo a kompozične vyvážene nafotil všetkých 53 kostolíkov na Slovensku.


 

8. 9. 2014

Fero Guldan: Spišské exody

Vernisáž: 10. 9. 2014

Termín výstavy:  10.9. – 9.10.2014

Zámerom výstavy Spišské exody, ktorej iniciátorom je občianske združenie Krásny Spiš, je predstaviť tragické udalosti 20. storočia prostredníctvom 18 obrazov Františka Guldana. Libreto k jednotlivým exodom napísal Miroslav Pollák. Stredná Európa bola z historického pohľadu stále miestom, kde sa prelínali, navzájom ovplyvňovali a kultúrne obohacovali rôzne religiózne skupiny. Na Slovensku to bolo práve územie Spiša, ktoré predstavuje tento multietnický a multireligiózny ráz Strednej Európy. 20. storočie sa zapísalo do dejín predovšetkým etnickými čistkami a masovými exodmi, ktoré zmenili tvár Európy a ktoré predstaví výstava inštalovaná v Tatranskej galérii. Pre umelcov výtvarný rukopis je charakteristická dômyselná kompozícia a autorom uprednostňovaná technika asambláže. Obrazy, ktoré budú môcť návštevníci zhliadnuť v Tatranskej galérii súčasne na seba nadväzujú, no zároveň sú solitérmi jednotlivých tragédií 20. storočia. Výstava je doplnená komentárom Miroslava Polláka.


 

31. 7. 2014

Výstava SONDY (zo zbierok TG) A REFLEXIE (výtvarníkov Slovenska)

vernisáž 8. 8. 2014 o 17.00

Najstaršie združenie výtvarných umelcov u nás – Umelecká beseda slovenská stojí na prahu ďalšieho z významných jubileí. O pár mesiacov uplynie dvadsaťpäť rokov od obnovenia činnosti tohto spolku. UBS sa však sformovala už v roku 1921 ako zrkadlový odraz staršej Umeleckej besedy pražskej a jej prvým predsedom i starostom bol architekt Dušan Jurkovič.

V predvojnovom Československu i v desaťročí po oslobodení v jej vtedajších troch umeleckých odboroch - hudobnom, literárnom a výtvarnom - pôsobila kultúrna elita národa. Výtvarní umelci ako Gustáv Mallý, Janko Alexy, Martin Benka, Ján Hála, Mikuláš Galanda, Miloš Alexander Bazovský, Ľudovít Fulla, Zoltán Palugyay, Ester Šimerová, Ján Mudroch, Ján Želibský, Cyprián Majerník, Ján Kostka, ale aj ich druhovia v odbore - architekti Michal Milan Harminc, Jiří Grossmann, Alois Balán, Fridrich Weinwurm a Emil Belluš obdivuhodným spôsobom postavili a zaradili slovenské výtvarné umenie a staviteľstvo na roveň svetových avantgárd a moderných trendov umenia 20. storočia.

Politická mašinéria činnosť spolku dvakrát mocensky umŕtvila. Je príznačné, že sa tak udialo vždy v čase, keď sa aj v širších geopolitických súradniciach otriasali a nihilizovali základné humanistické a demokratické princípy. Tie sa stali osnovou stanov spolku i základom jeho činnosti. Ako výsostne demokratické občianske združenie sa UBS pod tlakom štátnej a mocenskej mašinérie musela v rokoch 1939 za militantného nástupu fašizmu, tiež po roku 1948 za rovnakej expanzie komunizmu, vzdať svojho mena i majetku na prospech režimom presadzovanej jednotnej či celistvej umeleckej organizácie. Dvakrát však toto politické násilenstvo, ktoré stálo v pozadí oboch jej inštitucionálnych fúzií, prekonala a obnovila svoju činnosť na pôvodných zásadách a demokratických princípoch. Stalo sa tak aj krátko po spoločenskej zmene v roku 1989, keď si takmer dve stovky slovenských maliarov, sochárov a grafikov predsavzalo obnoviť ideový a umelecký odkaz pôvodnej Umeleckej besedy slovenskej.

Aj keď v uplynulých rokoch prešlo tohto občianske združenie komplikovaným vývojom pri neustálym riešení takmer existenčných otázok, možno povedať, že je dôstojným nástupcom svojich zakladateľov a predchodcov. Najpresvedčivejším dôkazom je takmer dvestosedemdesiat kolektívnych prehliadok tvorby jeho členov u nás i v zahraničí.

Túto reputáciu rozširuje aj profilová výstava Sondy a Reflexie, ktorú sme pripravili po úspešnom tohtoročnom projekte Abstrakcia v jarných mesiacoch v Bratislave pri príležitosti 70. výročia SNP v spolupráci s Tatranskou galériou v Poprade v jej príťažlivo, no najmä účelne  zrenovovaných priestoroch bývalej parnej Elektrárne. Svoje práce na ňu poslalo vyše pol stovky členov UBS, pričom organizátori po kurátorskom výbere Rudolfa Rabatina a Anny Ondrušekovej výstavnú kolekciu rozšírili aj o práce z galerijných zbierok a depozitov, ktoré sa tematicky viažu na spomínaný historicky medzník. Jeho dejinný význam zvýrazňuje najmä skutočnosť, že týmto aktívnym ozbrojeným rezistenčným aktom sa naša krajina po druhej svetovej vojne zaradila k víťaznej protifašistickej koalícii.

Organizátori

Tatranská galéria v Poprade

Umelecká beseda slovenská

Výstava:

SONDY (zo zbierok TG) A REFLEXIE (výtvarníkov Slovenska)

pri príležitosti 70.výročia SNP

Miesto: Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12

Termín: 8.augusta 2014 do 14.septembra 2014

Vernisáž: 8.8.2014 o 17.00

Kurátori: Rudolf Rabatin a Anna Ondrušeková


 

11. 2. 2014

Slávnostné otvorenie zrekonštruovanej kultúrnej pamiatky – Elektráreň parná a komín
a vernisáž výstavy Peter Pollág – Chlapec z našej ulice


Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Vernisáž: 14. 2. 2014 o 17. 00
Program vernisáže: Trio Michala Červienku
Termín výstavy: 14. 2. 2014 – 17. 4. 2014
Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková


Tatranská galéria dňa 14. februára po niekoľkomesačnej záverečnej fáze rekonštrukcie opätovne otvára pre svojich návštevníkov vynovené priestory bývalej parnej elektrárne.
Záverečná etapa rekonštrukcie vo výške 820 000 Eur umožní návštevníkom bezbariérový prístup do celej budovy galérie. Okrem toho do galérie pribudlo nové osvetlenie, závesný systém, kamerový systém, vynovený vchod s Artschopom, kaviarenský Artklub, zrekonštruovaný komín a nádvorie.
Pri príležitosti znovuotvorenia TG vybrala dlho očakávanú výstavu uznávaného slovenského umelca Petra Pollága, ktorý od narodenia vyrastal v neďalekej ulici. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na Accademia de Belle Arti Pietro Vannucci v Peruggi v Taliansku. Žije a pracuje v Bratislave. Umelec čerpá námety nielen z domáceho prostredia, ale aj z inonárodných kultúrnych tradícií, najmä z Číny, Afriky. Maľba ako médium mu poskytuje nielen overené, ale stále nové neprebádané možnosti výtvarného vyjadrenia. Peter Pollág je držiteľom viacerých domácich i zahraničných ocenení. Zúčastnil sa na mnohých maliarskych sympóziách v Grécku, Taliansku, Holandsku a na tvorivých študijných pobytoch v Zimbabwe, Zambii a v Číne. 
Komplexnosť tvorby Petra Pollága predstavuje pätoro rozličných výtvarných oblasti umeleckej tvorby ( maľba, ilustrácia, grafika, vitráže, mozaika), pričom v každej z nich sa umelec vypracoval medzi slovenskú elitu. Jeho expresívne mnohovrstevné diela sú plné symbolov, metafor, lyrickosti a kultúrnej rozmanitosti. Veľké formáty malieb predznamenávajú umelcovu túžbu zachytiť myšlienku a ideu obrazu v celej jej celistvosti. Niekedy ich skladá do dvoch, či viacerých častí a vytvára podmanivý pohľad na farebnú mozaiku ukrývajúcu tajomný svet príbehov. Život súčasného človeka komponuje do príbehov historických, mytologických. Modeluje tak archetyp jedinečnej ľudskej bytosti, ktorú nedeterminuje plynutie času, ale mení sa svojimi zážitkami, skúsenosťami a životnými bojmi, či už skončia výhrou alebo prehrou. Tatranská galéria ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť spoznať rozmanitú tvorbu výnimočného rozprávača príbehov prostredníctvom výtvarného jazyka Petra Pollága v celej jej komplexnosti a v reprezentatívnom súbore, ktorá bude vo Vašich mysliach ešte dlho rezonovať po zhliadnutí výstavy.

Anna Ondrušeková


 

22. 8. 2013

SILVER letná akadémia Tatranskej galérie


Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Termín podujatia: 02.09.2013 – 08.09.2013
Tatranská galéria sa vďaka mimoriadne úspešnému minuloročnému projektu Letnej akadémie Silver zameranej na kreativitu a rôzne umelecké disciplíny rozhodla zorganizovať podujatie podobného charakteru s cieľom osloviť a prostredníctvom umenia aktívne zapojiť do spoločenského života seniorov a ľudí zdravotne znevýhodnených. Projekt bude realizovaný v priestoroch Tatranskej galérie v dňoch 2. až 8. septembra 2013. Pripravované podujatie je inšpirované mimoriadnym výstavným projektom Ohlas a odkaz sv. Cyrila a Metoda v tvorbe rodiny Andreja Rudavského, ktorý budú mať účastníci v týchto dňoch stále možnosť zhliadnuť. Štvorvýstava členov rodiny Rudavských, ktorá je koncipovaná ako multimediálny projekt ponúka návštevníkom inšpiratívne prostredie pre ich vlastnú tvorbu a súčasne majú možnosť uvidieť plastiky z kovu, kameňa, keramiky a textílií, maľby, kresby, zaujímavé objekty a animované filmy. Pod vedením odborných lektorov Tatranská galéria pre všetkých záujemcov o výtvarné umenie pripravila bohatý program, ktorý bude pozostávať z teoretickej i praktickej časti. Podujatie ponúkne účastníkom viacero umeleckých aktivít, počas ktorých sa budú venovať rozličným výtvarným disciplínám, technikám, či materiálom. Seniori a ľudia so zdravotným znevýhodnením, pre ktorých je projekt primárne určený, ale tiež všetci záujemcovia sa počas jednotlivých tvorivých dielní zoznámia s keramikou, maľbou, kresbou, či prácou s textilom.
V nedeľu sa uskutoční záverečné stretnutie s lektormi doplnené o výstavu prác zúčastnených aktérov. Prihlásiť na dielne sa môžete prostredníctvom emailu: sekretariat@tatragaleria.sk alebo telefonicky na čísle 052 77 21 968. Účastnícky poplatok na každý z workshopov je symbolické 1 €.
Dielne budú prebiehať denne od 10.00 do 17.00
Program:
2. septembra 2013 (pondelok) - keramika (modelovanie, glazovanie) lektor Peter Smik
3. septembra 2013 (utorok) - krajinomaľba - workshop v spolupráci so ZPMP Nádej Poprad a DSS Batizovce
4. septembra 2013 (streda) – textilné techniky (batikovanie) lektor Eva Končeková, akad. maliarka
5. septembra 2013 (štvrtok) - maľba (technika akryl, tempera, olej) lektor Peter Trembáč
6. septembra 2013 (piatok) – kresba základ vizuálneho umenia lektor Marián Hennel, akad.maliar
7. septembra 2013 (sobota) – textilné techniky (maľba na hodváb, plstenie) lektor Emília Rudincová
8. septembra 2013 (nedeľa) o 14.00 – spoločná prezentácia spojená s výstavou pre verejnosť
Ste srdečne vítaní a tešíme sa na Vás v priestoroch Tatranskej galérie.


 

19. 7. 2013

Otvorenie Galérie Ferdinanda Katonu v Spišskej Starej Vsi
Expozície Tatranskej galérie v Poprade

Miesto konania: Galérie Ferdinanda Katonu v Spišskej Starej Vsi, Ulica SNP 44

Organizátori : Tatranská galéria v Poprade
Mesto Spišská Stará Ves
JUDr. Pavol Ovšonka
Kurátorská koncepcia expozície: Anna Ondrušeková, riaditeľka TG
Vernisáž: 25.júla 2013 o 15.00

S podporou Ministerstva kultúry SR v rámci programu EHMK Košice 2013


Ferdinand Katona ( 1864 – 1932)

Život a dielo Ferdinanda Katonu ovplyvnilo niekoľko okolností. V prvom rade domovské prostredie – najprv Džurkov, chudobná časť rodnej Spišskej Starej Vsi a neskôr Kežmarok, kam sa s rodičmi presťahoval. Kežmarok Katona považoval po celý život za svoje otcovské rodné mesto, do Kežmarku sa vždy rád vracal a v tomto meste túžil mať svoje múzeum - galériu. Domovským prostredím v širšom zmysle mu bola drsno-krásna príroda Vysokých Tatier a okolitý spišský región
K Mednyánszkemu Katona prichádza v roku 1890 a s jeho pomocou získaval výtvarné vzdelanie. Brával ho so sebou na cesty do zahraničia a na svoj „medňanskovský“ spôsob ho učil vidieť a zobrazovať svet.
Mladý Katona, vtedy ešte Kleinberger začal študovať kreslenie podľa modelu na Uhorskom kráľovskom učilišti a na Ústave profesorov kreslenia v Budapešti . Jeho pedagógmi boli Júlis Greguss, Bertalán Székely a Karol Lotz. Medzi jeho spolužiakov patril aj Jozef Hanula, rodák z Liptovských Sliačov. Katona po skončení školy v roku 1890 vystavoval v Mücsarnoku a jeho práce sa stretli sa s priaznivým ohlasom u budapeštianskych výtvarných kritikov. Posmelený týmto malým úspechom odišiel do Paríža, kde si sprvu privyrábal v prístave. Existenčné podmienky sa mu zlepšili, keď získal štipendium, a tak mohol pokračovať v štúdiu na Academia Julian v Paríži u profesorov Benjamina Constanta a Jeana-Paula Laurensa. Z Paríža odišiel do Barbizonu a odtiaľ do Londýna a Holandska, (ba) neskôr potom navštívil aj Rusko, kde sa zapojil v roku 1905 do revolúcie. Osamelo žijúci človek, maliar Ferdinand Katona, sa priatelil iba s niekoľkými ľuďmi, ale nevyhýbal sa svetu ani umeleckým konfrontáciám. Dôkazom toho je Katonova účasť na mnohých zahraničných výstavách, umeleckých salónoch a prehliadkach (Benátky, Paríž, Londýn, Amsterdam, Mníchov, Dusseldorf).
Zo zahraničných ocenení, ktoré Katona získal je potrebné spomenúť ocenenie Mention Honorable v Paríži (1901), cena grófa Dionýza Andrássyho (1905), Strieborná medaila v Londýne (1908), Zlatá medaila v Budapešti (1910), Zlatá medaila Fichtenwald a Mention Honorable vo Varšave (1911).
Katona vstúpil do umeleckého života pred koncom 19. storočia, teda v čase expanzie umeleckých prúdov a smerovaní. Svetom vládli symbolizmus, syntetizmus, luminizmus, impresionizmus a secesia.
Z Paríža sa Katona vrátil do Strážok, kde zotrval až do roku 1896. Potom žil striedavo na Slovensku a v Budapešti. Do Maďarska sa natrvalo presťahoval v roku 1899.
Zlom v súkromnom živote a v tvorbe nastal po výstave v Mücsarnoku (1900), keď ako cenu získal štipendium na študijnú cestu do Anglicka, Belgicka a Holandska. Po návrate sa venoval maliarskemu zobrazeniu prírodných scenérií na južnom Slovensku, v oblasti Balatonu a Szolnoku.
Katona si od Mednyánszkeho osvojil nielen formálne poznatky figurálnej kresby, ale od svojho učiteľa prevzal voľbu motívu v duchu intímnej náladovej krajiny. Tak ako Mednyánszky aj Katona prešiel v krajinomaľbe od obdobia náladového romantizmu k stredoeurópsky modifikovanému impresionizmu.
Súčasťou Katonovho umeleckého odkazu sú aj obrazy vytvorené technikou akvarelu a pastelu, avšak hlavnú zložku tvorí maľba olejom a temperou na plátno, na drevo a preglejku. Katona nepoužíval vždy len kvalitný podkladový materiál, ale v dôsledku zlej finančnej situácie sa musel uspokojiť aj s málo kvalitným podkladom. Pre Katonu sú charakteristické obrazy malých rozmerov, monumentálna maľba u neho je skôr výnimkou.
Katonu na začiatku tvorivého obdobia upútali holandské prístavy, lode a odrazy ich tvarov na hladine mora, ku koncu to zas boli atmosférické premeny, búrky, oblaky, svitania a západy slnka na rovinatom horizonte dolnozemskej krajiny. Tematicky mu však bola najbližšia podtatranská krajina a príroda Vysokých Tatier. Katona na svojich obrazoch ponúkal pohľady do lesných zátiší, pohľady na toky horských potokov a vodopádov a najmä pohľady na veľkolepý masív Vysokých Tatier z rôznych strán. Katonovi právom prináleží dôležité miesto v dejinách umenia Spiša a podtatranského regiónu.
Maľovanie bolo pre Katonu v prvom rade životnou potrebou a len potom zárobkovou činnosťou. Katona sa so svojimi dielami nerád lúčil. Na predaj zhotovoval kópie svojich obrazov, svoje diela uchovával a veril, že pod Tatrami raz bude mať svoje vlastné múzeum – galériu.
Tatranská galéria vlastní najviac Katonovych diel, a preto za podpory ďalších priaznivcov umenia a donátora JUDr. Pavla Ovšonku otvára v Spišskej Starej Vsi stálu expozíciu, venovanú tomuto autorovi; pozostáva z jeho 50 olejomalieb a 30 kresieb.
Sen Ferdinanda Katonu-Kleinbergera sa tak napĺňa po 150 rokoch od jeho narodenia.

Anna Ondrušeková

Galéria otvorená
Letná sezóna 1. máj - 30. september
Pondelok – piatok 10.00 – 17.00
Sobota 10.00 – 12.00

Zimná sezóna 1. október - 30. apríl
Pondelok – piatok 11.00 – 15.00


 

24. 6. 2013

Ohlas a odkaz sv. Cyrila a Metoda v tvorbe rodiny Andreja Rudavského

Výstavy:
Andrej Rudavský – Sochy a obrazy
Mária Rudavská – Sochy a tapisérie
Zuzana Graus Rudavská – Štruktúry zeme
Ondrej Rudavský – Transformácie

Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Vernisáž: 27. 6. 2013 o 17. 00
Program vernisáže: Ida Rapaičová – umelecký prednes
Metropolitný vzdelávací chór - spev
Termín výstavy: 27. 6. 2013 – 8. 9. 2013
Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková

Tatranská galéria v Poprade zorganizovala mimoriadny výstavný projekt. Príprava tohto podujatia trvala niekoľko rokov na základe dlhoročnej spolupráce s rodinou Andreja Rudavského. Návštevníci výstavy budú mať možnosť uvidieť diela štyroch členov rodiny Rudavských. Výstava je motivovaná výročím príchodu vierozvetcov na Slovensko a predstaví rôzne umelecké žánre a obdobia tvorby autorov.

V tvorbe Andreja Rudavského a jeho manželky, dcéry a syna, sa rýdzim spôsobom nachádzajú spodobnené dávne duchovné tradície našich predkov. Rudavský svoj protest proti totalite duchovnej i mocenskej vyjadril dvojako. Expresívne v sérii hláv starodávnych bojovníkov a lyricky v mnohopočetnom slede poľných kaplniek. Z Rudavského kaplniek výrazne preznieva umelcova spriaznenosť s kresťanstvom. Impozantným zavŕšením tohto umelcovho úsilia sú dve skulptúry: Vierozvestcovia, inštalovaná v priestranstve pred budovou OSN v New Yorku, je darom Slovenska OSN, druhá – Tumba sv. Konštantína-Cyrila je umiestnená v Ríme v Bazilike sv. Klementa. Aj najnovšia tvorba Rudavského a jeho manželky Márie, je prepojením dávnej histórie Slovákov s kresťanským učením, slovom i písmom.
Andrej Rudavský patrí k najvýznamnejším slovenských sochárom 2. polovice 20. storočia, je jedným z posledných žijúcich členov skupiny Galandovcov. Vo svojej tvorbe sa venuje komornej i monumentálnej plastike, kresbe a maľbe. Jeho expresívne a dynamické diela realizované najmä v kove, kameni a dreve sú charakteristické svojou intelektuálnou hĺbkou a návratmi k tradícii, kultúre a archetypom dávnej slovanskej histórie.
Mária Rudavská sa po absolvovaní štúdia zamerala na autorsky tkanú tapisériu, neskôr kresbu, keramické objekty a komornú bronzovú plastiku. V súčasnosti sa venuje okrem bronzovej a keramickej plastike najmä technike pastelu. V jej lyricko-imaginatívnych sochárskych kreáciách sa prelína prehistorické obdobie s dávnou minulosťou Slovanov a počiatkami kresťanskej éry.
Zuzana Graus Rudavská pôsobí striedavo v Bratislave a New Yorku, kde sa venuje sochárskej tvorbe, textilným priestorovým i závesným objektom, experimentálnemu kostýmu, šperku a v poslednom období aj kresbe a maľbe. Jej tvorba je orientovaná predovšetkým na tvárne materiály. Jej priestorové objekty a inštalácie evokujú pocit spätosti s prírodou.
Ondrej Rudavský žije striedavo v New Yorku a v Los Angeles. Neustále sa však vracia do Bratislavy, kde má druhý domov a ateliér. Jeho tvorba je zameraná na počítačovú grafiku, maľbu, sochárstvo a experimentálny film či videoinštalácie.
Výstavy Zuzany a Ondreja Rudavských, aj keď nie sú priamo nšpirované touto témou, sú aktuálnou výpoveďou súčasných umelcov formou moderných médií a techník.
Štvorvýstava (zahŕňajúca viac než sto diel) v Tatranskej galérii je koncipovaná ako multimediálny projekt, v ktorom návštevníci uvidia plastiky z kovu, kameňa, keramiky a textílií, maľby, kresby, zaujímavé objekty a animované filmy, vytvorené príslušníkmi rodiny Andreja Rudavského.
Výstava tematizovaná fenoménom vierozvestcov, bude svojským prejavom úcty k sv. Cyrilovi a Metodovi, k jubileu ich príchodu a súčasne aj poctou umelcom, ktorých korene pochádzajú z nášho regiónu.

Anna Ondrušeková


 

10. 9. 2013

Maľovaná krajina 

Variácie krajiny

 

Názov projektu: Hry s umením 2013 
Výstavy
Maľovaná krajina - unikátna výstava s možnosťou vstúpiť do obrazu
organizovaná v spolupráci s BIBIANOU – medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave
Variácie krajiny zo zbierok Tatranskej galérie v Poprade
Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Vernisáž: 19. 4. 2013 o 17. 00
Termín výstavy: 19.  4. – 16.  6. 2013
Kurátori výstav: Katarína Kosánová, Soňa Sadilková, Anna Ondrušeková

Tohtoročný ročník Hier s umením je organizovaný v spolupráci s BIBIANOU medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave. Nosnou témou projektu je krajinomaľba, ktorá má priblížiť oku návštevníka (detského diváka) tému krajiny prostredníctvom interaktívnej výstavy Bibiany Maľovaná krajina a výstavy Krajinárskych variácií zo zbierok Tatranskej galérie.
Interaktívna výstava Maľovaná krajina sa stane priestorom pre porovnávanie nápadov, výtvarného uchopenia a dobrodružného hľadania a nachádzania, ktoré je prístupné chápaniu detského návštevníka. Zámerom autoriek Kataríny Kosánovej (scenár) a Soni Sadilkovej (výtvarno-priestorové riešenie) je sprostredkovať deťom výtvarné diela v ich chronologickom slede. Mimoriadne nápaditým a pre deti ľahko zrozumiteľným spôsobom umožnia deťom prejsť historickým vývinom krajinomaľby. Rôzne variácie krajinomalieb umožnia návštevníkom porovnať optický klam pri zobrazovaní perspektívy, zažiť naozajstnú búrku v krajine, hmatom vnímať štyri živly z obrazov, vyjadriť svoje pocity z obrazov impresionistov a pohrať sa s teplými a studenými farbami.
Vzácne okamihy návštevníci zažijú keď sa dostanú do živého obrazu – do kaviarne Vincenta van Gogha, pod hviezdnou oblohou, alebo na Monetov Japonský most v 4 ročných obdobiach. Spoznajú ako moderní maliari vidia svet, v ktorom často menia zákonitosti farieb. V závere prehliadky výstavy sa ocitnú v nekonečnom zrkadlovom obraze krajiny.
Touto prechádzkou výstavy deti zistia, že krajinomaľba je okrem iného aj hudba, svetlo, vôňa a možno aj niečo viac. Dlhoročná prax a znalosť detského myslenia (zmysel pre hravosť, vytváranie zaujímavých asociácií) umožnilo pripraviť výstavu, ktorá „bude útočiť“ na všetky zmysly premyslenou koncepciou, invenčnosťou, ako aj scenáristickou a výtvarnou čistotou. Komunikácia s detským divákom bude prebiehať prostredníctvom vybraných reprodukcií výtvarných diel, textov a aktivít. Jej cieľom bude dialóg o tom, čím bola, je a možno bude krajinomaľba v kontexte výtvarného umenia a výtvarného jazyka. O tom, ako sa umelcom podarilo uchopiť atmosféru krajiny pri jej rýchlych zmenách v kolobehu života a času, a o tom, že tvorba i vnímanie krajinomaľby môže byť zábava, ktorú „na prechádzke obrazmi“ môžu zažiť.
Výstava Bibiany je doplnená originálmi krajinomalieb rôznych autorov a období z bohatého zbierkového fondu Tatranskej galérie v Poprade. V rámci projektu usporiada Tatranská galéria už tradičné tvorivé dielne, workshopy, performance a súťažnú prehliadku mladých módnych dizajnérov – Módne inšpirácie 2013. Počas jarných mesiacov tak budú mať návštevníci v Elektrárni opäť možnosť zhliadnuť inovatívne umenie a pútavým spôsobom spoznať žáner krajinomaľby.


 

16. 3. 2013

Katarína Rachel Krajčovičová: Návrat k prameňom

Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Vernisáž: 24. 3. 2013 o 16. 30
Termín výstavy: 24. 3.  – 14. 4. 2013
Kurátorka výstavy: Viera Kamenická

Katarína Rachel Krajčovičová je živel, plný energie, plný emócií. Obdiv a vzťah k umeniu si priniesla na tento svet z rodinného prostredia. Jej otecko bol umelecký kovolejár a svoj vzťah k umeniu veľmi úspešne prenášal aj na svoje dcéry. Pre Katarínu sa stala umelecká fotografia cestou, ktorou môže zaznamenávať svoje vizuálne a citové zážitky.
Fotografickým obrazom uchováva tváre blízkych priateľov, mnohých slávnych umelcov, s ktorými ju spája obdiv k umeniu i skutočné priateľstvo. I napriek tomu, že niektorí už opustili tento svet, na fotografiách Kataríny žijú a prihovárajú sa k nám doteraz. To je čaro a moc fotografie. Pravdivej fotografie.
Svedčia o tom mnohé portréty Stelly Zázvorkovej , Geraldine Chaplinovej, Jiřího Mencla alebo Annie Girardotovej, Ivy Janžurovej, Petra Dvorského, Eleny Obrazcovovej, ...plné vzájomnej dôvery.
V portrétovaných tvárach hľadá podobnosť s príbuznými, ktorých životy drasticky ukončili v koncentračných táboroch.
Katarína si v sebe nesie rodinnú stigmu vojnového násilia. Určite aj toto dedičstvo ju priviedlo k téme Nie vojnu, ale lásku. Sama už nezažila hrôzy vojnových krutostí, ale osud chcel, aby sa jej druhou krajinou, v ktorej striedavo žije, stal Izrael. Krajina, kde ľudia i v dnešných dobách poznajú strach z vojnového ohrozenia a kde najvzácnejšou hodnotou je život a mier.
Citát opernej speváčky Lucie Popp „listy zo stromov padajú ku koreňom“ motivuje vodiacu líniu dlhodobej Kataríninej témy hľadania vlastných koreňov. Veľmi citlivo vníma osud celej „ľudskej rodiny“, tragické príbehy národov. V návrate k ľudskosti, k vzájomnému porozumeniu, k prírode ktorú symbolizuje prameňom čistej vody, vidí nádej pre súčasný i budúci život...
Doterajšie výstavy :
1997 - Nie vojnu, ale lásku / Bratislava, Kaviareň Berlínka /
1998 - Amerika – Iní podobní / Bratislava /
1999 - Návrat k prameňom / Viedeň, Slovenský inštitút /
1999 - Nie vojnu, ale lásku / Trnava , Galéria J.Koniarka /
2000 - Návrat k prameňom / Bratislava, SNM Harmincova sieň /
2001 - Návrat k prameňom / Trenčín /
2001 - Album pre Annie Girardot / Paríž, UNESCO / za prítomnosti umelkyne Annie Girardot
2010 - Kráľovstvo korálov / Bratislava, Fotogaléria Podolský /
2010 - Eilat – Piešťany / Piešťany, Galéria Fontána /
2011 - Obchod na Korze / Bratislava , Fotogaléria Podolský /
2011 - Návrat k prameňom / Sabinov /
2011 - Hommage a Annie Girardot / Piešťany, Galéria Fontána /
2012 - Nie vojnu, ale lásku / Sabinov, Pamätný deň obetiam holokaustu /
2012 - Jubilantky – B.Turzonovová, M. Vášáryová, Z.Krónerová / Bratislava , Fotogaléria Podolský /


 

1. 3. 2013

Maliar a grafik Andrej Doboš


Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Vernisáž: 08.03. 2013 o 17. 00
Termín výstavy: 08.03.2013 – 14.04.2013
Kurátorka výstavy: prof. Eva Kapsová
Andrej Doboš (4. 11. 1911 – 31. 8. 1997) pochádzal z Novosadu pri Trebišove, kde prežil útle detstvo. Ako jedenásťročného ho rodičia poslali na gymnaziálne štúdiá do Košíc. Vzdialenosť od domova v tomto mladom veku nedobre znášal, a tak po čase prešiel študovať do Michaloviec. Stredoškolské štúdiá (gymnázium s učiteľským zameraním – tzv. učiteľský ústav) absolvoval v Užhorode (1926 – 1930). V týchto rokoch zároveň študoval i na súkromnej škole Vojtecha Erdélyiho, zakladateľa užhorodskej školy kreslenia a maľovania.
Prijatý bol na Akadémiu výtvarného umenia v Prahe (1932 – 1933); v čase veľkej hospodárskej krízy však musel štúdium pre nepriaznivé finančné podmienky prerušiť a napokon i zanechať.
Začal sa živiť maľovaním a tiež pedagogicky pôsobiť – učil kreslenie v Mukačeve (Podkarpatská Rus, 1938 – 1944). V nepriaznivých vojnových rokoch si ďalej dopĺňal pedagogické i umelecké vzdelanie na pedagogickom inštitúte v Segedíne (1940 – 1942). Počas vojny bol odvedený na front (Volgograd, 1944), zranený sa vrátil ešte pred ukončením vojny. Za dramatických okolností opustil Mukačevo (1945) a neskôr sa spolu s rodinou (manželka a tri dcéry) natrvalo usadil v Košiciach (1946). Košice poskytli autorovi zázemie pre bohatú tvorbu i súkromný a spoločenský život – v kruhu umelcov, ktorí prirodzene mohli nadväzovať na najlepšie tradície Košickej školy moderného maliarstva (Július Jakoby, Juraj Collinásy, Jozef Bendík, Ľudovít Feld, Ján Mathé, neskôr Juraj Bartusz). Andrej Doboš bol neustále aktívny v spolkovej činnosti (Spolok podkarpatskorusínskych výtvarných umelcov, Svojina, Spolok maďarských výtvarníkov, Zväz slovenských výtvarných umelcov), venoval sa pedagogickému pôsobeniu, ale realizoval sa predovšetkým ako umelec v slobodnom povolaní.
Autorova tvorba zahŕňa široký okruh maliarskych námetov a grafických prístupov. Popri portréte a zátiší najrozsiahlejšiu časť tvorí krajinomaľba. V nej uplatnil postupy od realistického, postimpresionistického, cez expresívnu a neoexpresívnu maľbu až po stopy informelovej poetiky. Často je súčasťou krajiny a obrazov slovenského vidieka človek, ktorého autor podal so zrejmou sociálnou empatiou. Doboš bol súčasne maliar mestského prostredia, významnú časť tvorby zahŕňajú veduty Košíc, v ktorých umelec prežil takmer celý svoj život.
Originálnymi prístupmi zvlášť v grafike, ale i v maľbe prekročil Andrej Doboš priestor regiónu. Jeho diela sú súčasťou zbierok galérií na Slovensku, v Čechách i v zahraničí.
Tatranská galéria vlastní niekoľko diel tohto umelca, výstava je pripomenutím nedávneho 100.výročia narodenia umelca.


 

projekty vznikajú
s finančnou podporou
Fondu na podporu umenia

pondelok – piatok:
9.00 – 17.00
sobota – zatvorené
nedeľa:
13.00 – 18.00

dospelí | 3,00 €
študenti, dôchodcovia | 1,50 €
deti do 15 r. | 1,00 €
žiaci v skupinách | 1,00 €
rodinná vstupenka | 5,00 €

akceptujeme kultúrne poukazy

Tatranská galéria
v Poprade

Hviezdoslavova 12
058 01 Poprad
GPS: 49.058197 20.298105
tel.: +421 52 7721 968
gsm: +421 917 843 187
tatragaleria@tatragaleria.sk

Prenájom priestorov Elektrárne Tatranskej galérie

INFO 0905 843 802

ÚvodÚvodná stránka