Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Program celoživotného vzdelávania Grundtvig

GRUNDTVIG 


Od augusta do decembra navštívia Katarzyna Adamek a Bernd Adamek-Schyma z nemeckého Lipska (Leipzig) Tatranskú galériu v Poprade v rámci grantového programu celoživotného vzdelávania Európskej únie pod názvom Grundtvig. Poľsko-nemecký manželský pár bude pod záštitou Tatranskej galérie pracovať so staršími ľuďmi na ich biografii pomocou umeleckých, či kreatívnych metód. Kasia a Bernd zamýšľajú tvorivými činnosťami v rámci vzdelávacích workshopov spracovať pamäte starších ľudí rôzneho pôvodu (napr. Slovákov, Karpatských Nemcov, Židov či Rómov). Súčasťou ich práce budú okrem mapovania spomienok tiež rozhovory s ľuďmi z Popradu a okolia a následné umelecké spracovanie ich vízií týkajúcich sa ich domovov, či multikultúrneho života v tunajšom regióne. Cieľom projektu je prostredníctvom umeleckej práce naučiť starších ľudí komunikovať a zdieľať individuálne skúsenosti pomocou kreatívnych spôsobov. A tak pripomenúť ľuďom, že lokálna história je dôležitou súčasťou slovenských i európskych tradícií a že bez minulosti by nemohla existovať ani budúcnosť. Účastníci majú tiež nadobudnúť poznanie skutočnosti spoločnej európskej identity, že sa narodili a vyrástli v spišskom regióne, ktorý má bohatú európsku históriu.
Na koniec roka bude naplánovaná prezentácia výsledkov ich stretnutí v Tatranskej galérii.


Katarzyna Adamek (*1978 v Opole, Poľsko) je sochárka. Študovala na Akadémii výtvarných umení vo Wroclawi (Poľsko) a tiež v Lipsku (Nemecko). Pracuje na rôznych umelecko-vzdelávacích projektoch a výstavách v Nemecku a Poľsku. Zúčastnila sa štipendijného programu pre umelcov
v Južnej Kórei, Poľsku, Nemecku a Arménsku.


Bernd Adamek-Schyma (*1972 vo Wipperfürthe, Nemecko) je kultúrny geograf a publicista. Študoval geografiu, literatúru a fotografiu v Kolíne (Nemecko) a vo Vancouveri (Kanada). Pracuje na rôznych vedeckých, publicistických a umelecko-vzdelávacích projektoch. Je spoluzakladateľom siete nekomerčných umeleckých galérií v Lipsku.
Fotoblog: projektelektraren.wordpress.com


 

JESENNÉ PRÍBEHY

je projekt zaoberajúci sa biografiami piatich popradských seniorov z Centra sociálnych služieb, zariadenia pre seniorov
v Poprade. Súčasťou projektu bolo okrem mapovania
spomienok seniorov aj umelecké spracovanie ich vízií týkajúcich sa ich domovov, či multikultúrneho života v tunajšom regióne.
Na projekte Jesenne Pribehy pracovali Katarzyna Adamek
a Bernd Adamek-Schyma v Tatranskej galériu v rámci grantového programu celoživotného vzdelávania Európskej únie pod názvom Grundtvig.

11. december 2012 (utorok) o 15.00
audiovizuálna prezentácia projektu
12. decembra 2012 (streda) 15.00 – 18.00
neformálne rozhovory
s Katarzynou Adamek
a Berndom Adamek-Schymom
na témy týkajúce sa ich projektu

Tatranská galéria v Poprade
Elektráreň, Hviezdoslavova 12
 


 

projekty vznikajú
s finančnou podporou
Fondu na podporu umenia

pondelok – piatok:
9.00 – 17.00
sobota – zatvorené
nedeľa:
13.00 – 18.00

dospelí | 3,00 €
študenti, dôchodcovia | 1,50 €
deti do 15 r. | 1,00 €
žiaci v skupinách | 1,00 €
rodinná vstupenka | 5,00 €

akceptujeme kultúrne poukazy

Tatranská galéria
v Poprade

Hviezdoslavova 12
058 01 Poprad
GPS: 49.058197 20.298105
tel.: +421 52 7721 968
gsm: +421 917 843 187
tatragaleria@tatragaleria.sk

Prenájom priestorov Elektrárne Tatranskej galérie

INFO 0905 843 802

ÚvodÚvodná stránka