Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Projekty 2015


 

V roku 2015 Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky podporilo dotáciou štyri projekty Tatranskej galérie v celkovej výške 17 000 €.


 

Svet abstrakcie – medzinárodný projekt Hry s umením 2015
výška dotácie 4000 €

Projekt pozostával z výstav:

REDUCTIVE-NL 4 generácie geometricko-abstraktného umenia z Holandska. Výstava pod kuratelou známeho holandského umelca Rolanda de Jong Orlanda bola súčasťou medzinárodného projektu, ktorý sa predstavil návštevníkom v Holandsku, neskôr pokračoval v Poľsku (Elblag), v Čechách (Ostrava) a následne v Poprade na Slovensku. Jednalo sa o popredné podujatie nielen pre podtatranský región, ale aj pre širokú kultúrnu verejnosť na Slovensku. Už samotná koncentrácia 32 tvoriacich osobností, reprezentujúcich štyri generácie žijúcich, aktívnych umelcov, bola obrovská kurátorská a logistická akcia, ale zároveň tiež jedinečná šanca zoznámiť sa s pomerne málo známym umením, s tvorbou súčasných žijúcich holandských umelcov, s jeho dynamikou a nepreberným množstvom riešení, techník a rôznorodosti postojov.

GEOMETRIA JE KRÁSNA. Tatranská galéria v Poprade v spolupráci s Bibianou – medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave opätovne priniesla projekt určený pre deti a mládež všetkých vekových kategórií, tentoraz s témou abstrakcie a geometrie.

Priestor Elektrárne Tatranskej galérie sa na dva mesiace stal kreatívnym a edukatívnym ateliérom, otvoreným pre všetkých záujemcov dobrého umenia. Ako hudobný hosť v rámci vernisáže vystúpil Robo Šimko s kapelou Massriot.


 

Ján a Boris Kudlička Priestor – krajina otca, javisko syna
výška dotácie 7000 €

Tatranská galéria pripravila počas letnej sezóny pre svojich návštevníkov a kultúrnych turistov prichádzajúcich do podtatranského regiónu jedinečný multimediálny projekt venovaný viacerým žánrom nielen výtvarného umenia: scénografia, film, divadlo, hudba. Ústredným motívom koncepcie projektu bola tvorba otca a syna Jána a Borisa Kudličkovcov a ich poňatie priestoru v dvoj/troj dimenzionálnej podobe vo forme maľby a scénografického prevedenia. Tatranská galéria pri príležitosti otvorenia výstavy vydala rovnomenný katalóg a pripravila DVD s dokumentárnym filmom o tvorbe spomínaných autorov.  


 

Ľubomír Purdeš - Neogén
výška dotácie 3000 €

Pri príležitosti autorovho životného jubilea poskytla Tatranská galéria umelcovi Ľubomírovi Purdešovi a jeho dreveným skulptúram a realizáciám takmer celý výstavný priestor bývalej parnej elektrárne. Ľubomír Purdeš patrí k výrazným postavám súčasného slovenského sochárstva. Venuje sa komornému a monumentálnemu sochárstvu, objektu, inštalácii, realizácii diel v architektúre, kresbe a krajinným konceptom v počítačovej animácii. Súčasťou projektu bolo vydanie katalógu a natočenie krátkeho dokumentárneho filmu zachytávajúceho tvorbu autora. V rámci vernisáže sa divákom predstavila japonská sopranistka Nao Higano, ktorú hrou na klavír doprevádzala Zuzana Biščáková. 


 

Marko Vrzgula – Polčas | Printemps | Prime time
výška dotácie 3000 €

Tatranská galéria si na záver roka pripravila pre návštevníkov autorskú výstavu takmer v celom výstavnom priestore Elektrárne venovanú tvorbe výrazného slovenského maliara Marka Vrzgulu.

Vrzgulova tvorba sa v priebehu už takmer 30 rokov jeho umeleckej činnosti postupne  rozvinula a naďalej prežíva vo viacvrstvovom obsahovom ako aj formálnom spektre. Je zaužívaným autorom, ktorého reakcie sú spontánne bez nejakých koncepčných filtrov medzi ním a svetom. Definuje ho najmä priamočiarosť, ktorá charakterizuje jeho prístup k motívu. Jeho prístup je možné definovať ako nekompromisný, autentický, radikálny. Výsledok sa pohybuje najčastejšie na hranici abstraktného obrazu. K výstave TG vydala katalóg zachytávajúci rozmanitú tvorbu autora s bohatou fotodokumentáciou. Vernisážový večer spríjemňoval svojou hudobnou tvorbou Michal Červienka. 


 

projekty vznikajú
s finančnou podporou
Fondu na podporu umenia

pondelok – piatok:
9.00 – 17.00
sobota – zatvorené
nedeľa:
13.00 – 18.00

dospelí | 3,00 €
študenti, dôchodcovia | 1,50 €
deti do 15 r. | 1,00 €
žiaci v skupinách | 1,00 €
rodinná vstupenka | 5,00 €

akceptujeme kultúrne poukazy

Tatranská galéria
v Poprade

Hviezdoslavova 12
058 01 Poprad
GPS: 49.058197 20.298105
tel.: +421 52 7721 968
gsm: +421 917 843 187
tatragaleria@tatragaleria.sk

Prenájom priestorov Elektrárne Tatranskej galérie

INFO 0905 843 802

ÚvodÚvodná stránka